Dara Antik Kenti’nde 1400 yıllık ampulla bulundu

Kültür-Sanat

Dara Antik Kenti’nde yapılan kazıda 1400 yıllık ampulla bulundu. Kilden yapılmış dini amaçlarla kullanılan iki kulplu yuvarlak kap olan ampullanın iki yüzünde Aziz Menas’ın figürü, iki yanında deve figürü, üst kısmında da hac motifleri bulunuyor.

Merkez Artuklu ilçesine 30 kilometre uzaklıktaki Oğuz Mahallesi’nde yer alan ve “Mezopotamya’nın Efes’i” olarak nitelendirilen Dara Antik Kenti’nde, 30 yılı aşkın süredir yürütülen bilimsel kazı ve araştırmalarla bugüne kadar çeşitli dönemlere ait çok sayıda mimari kalıntı ortaya çıkarıldı.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Türk Tarih Kurumu, Mardin Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Dicle Kalkınma Ajansı, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile Müze Müdürlüğü’nce 2021 yılı kazı sezonu sona erdi.

Bu sezon da birçok eserin gün yüzüne çıkarıldığı bölgede son olarak iki yüzünde Aziz Menas’ın figürü, iki yanında deve figürü, üst kısmında da hac motifleri bulunan 1400 yıllık ampulla bulundu.

 

Dara Antik Kenti'nde 1400 yıllık ampulla bulundu

 

“Bu gösteriyor ki; 6. yüzyıl itibarıyla Dara’dan Ebu Mena’ya hac yolculuğu söz konusu”

Kafkas Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı başkanı Doç. Dr. Hüseyin Metin, gazetecilere, kazı çalışmalarının titizlikle yürütüldüğünü 2021 yılı kazı sezonunun sona erdiğini söyledi.

Birçok eserin ortaya çıkarıldığı kazılarda en dikkat çeken eserin ise üzerinde 1400 yıl önce Mısır’da doğan ve Hristiyan katliamları sonucu öldürülen Aziz Menas’ın figürü bulunan ampulla olduğunu aktaran Metin, ampullanın Dara Antik Kenti’nin 2019 yılında kazı çalışmalarına başlanan agora bölümünde ortaya çıkarıldığını söyledi.

Metin, “Çalışmalarla askeri garnizon kentinde sivillerle ilgili de geniş bilgilere sahip olduk. Bu açıdan 2021 buluntusu olan ‘Menas Ampullası’ oldukça önemli. İskenderiye yakınlarındaki Ebu Mena’da üretilen bir malzemenin Dara Antik Kenti’nde bulunması önemli. Ampulla, antik dönemde kutsal merkezlerde hac vazifesini gören hacıların gittiği yerlerden memleketlerine götürdüğü bir nevi günümüzün koku kaplarına benziyor. Bu da gösteriyor ki 6. yüzyıl itibarıyla Dara’dan Ebu Mena’ya bir hac yolculuğu söz konusu.” dedi.

 

Dara Antik Kenti'nde 1400 yıllık ampulla bulundu

 

“6. yüzyılda Dara’nın uluslararası ticari ve dinsel ağa sahip olduğunu göstermekte”

Ampullanın oldukça standart bir forma sahip olduğunu dile getiren Metin, ampullanın iki yüzünde Aziz Menas’ın figürü, iki yanında deve figürü, üst kısmında da hac motifleri bulunduğunu belirtti.