Lenovo yılın ikinci çeyreğinde net gelirini ikiye katlayarak rekor kırdı

Teknoloji


Teknolojinin öncüsü Lenovo, 2021 yılının ikinci çeyrek sonuçlarıyla grup cirosunu önceki yıla göre %27 artırarak 16,9 milyar dolar ciro elde etti. Lenovo aynı zamanda net gelirini %119 artırarak, son yılların en yüksek net gelir marjına ulaştı. Lenovo, Türkiye’de de dünyadaki güçlü performansı sürdürerek, 2021 yılının ikinci çeyreğini %25,3 pazar payı ile birinci sırada kapadı. 

Lenovo Türkiye’nin büyük başarısı

Lenovo Türkiye, 2021 yılının ikinci çeyreğini de ilk çeyrekte olduğu gibi güçlü bir performans ortaya koyarak IDC sonuçlarına göre %25,3 pazar payı ile birinci sırada kapadı. Lenovo Türkiye, 2020 Ocak ayından 2021 Haziran ayına kadar tam 5 çeyrektir, pazar payı anlamında liderliği bırakmıyor. Lenovo Türkiye, yılın ikinci çeyreğinde toplam kurumsal PC pazarında %34,1, toplam tüketici PC pazarında %20,3, toplam dizüstü bilgisayar pazarında %30 paya sahip olarak birinci sırada yer aldı.  

Global düzeyde rekorlara devam 

Dünyanın ve Türkiye’nin lider teknoloji şirketlerinden Lenovo, sürdürülebilir artışlar ve uzun vadeli büyüme sağlamaya devam ederken, 2021 yılının ikinci çeyrek sonuçlarıyla net gelirini ikiye katlayarak yeni bir rekor kırdı. Dünya genelinde dijitalleşmenin hızlanması, akıllı dönüşüm ve cihazlarının, altyapısının ve uygulamalarının özelliklerinin yükselmesi, grubun uzun vadeli ve sürdürülebilir kârlılık artışlarını desteklemeye devam ediyor.

Rekor seviyede gelir

Teknoloji ihtiyacını görerek fırsatları değerlendiren Lenovo’nun performansı bir önceki yıla göre önemli kârlılık artışları sağlarken, vergi öncesi gelir %96 artışla neredeyse iki katına çıkarak 650 milyon dolar seviyesine ulaştı. Bununla birlikte, net gelir de iki kattan fazla bir oranda %119 artış gösterirken, net gelir marjı %2,8 ile son yılların en yüksek seviyesine ulaştı. Grup cirosu önceki yıla göre %27 artışla 16,9 milyar dolara çıkarak hızlı yükselişini sürdürdü.

 İnovasyona güçlü yatırım

Geleceğe bakıldığında Lenovo, dikey çözümler, altyapı çözümleri, üst sınıf bilgisayarlar ve tabletler, akıllı telefonlar, ve diğer akıllı cihazları da   içeren tüm faaliyet alanlarında sürdürülebilir büyüme fırsatlarını sürdürüyor. Bunun yanında, inovasyonla kârlı ve sürdürülebilir büyüme sağlanmaya devam edecek. Mali yılının ilk çeyreğinde Ar-Ge maliyetlerini önceki yılın aynı dönemine göre %40 artıran Lenovo, inovasyona daha fazla yatırım yaparak önümüzdeki üç yılda Ar-Ge yatırımlarını iki katına çıkaracak.

Lenovo, 2021 yılı itibarı ile ilk kez geçtiğimiz yıl duyurulan, Çözümler ve Hizmetler Grubu (SSG), Altyapı Çözümleri Grubu (ISG) ve Akıllı Cihazlar Grubu (IDG)’dan oluşan yeni yapısı ile faaliyetlerini gerçekleştiriyor.

Dijital ve akıllı dönüşümdeki hızlanmanın, dünya genelinde önemli pazar fırsatları yarattığını ifade eden Lenovo CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Yang Yuanqing, sonuçlar hakkında şöyle konuştu:

“Lenovo, bir cihaz şirketi olmaktan çözüm sağlayıcı şirket olmaya geçiş sürecinde bu fırsatları başarıyla değerlendiriyor. Performansımız da bunun bir kanıtı. Tek başına bu çeyrekte kârlılığı önceki yılın aynı dönemine göre iki katına çıkardık ve net gelir marjını son yılların en yüksek seviyesine getirdik.  Geleceğe yönelik olarak, Ar-Ge yatırımlarını, önümüzdeki üç yılda iki katına çıkarma amacıyla çalışmayı sürdürecek, ve kurumsal sosyal sorumluluk hedeflerimize bağlılığımızı koruyacağız.”