Londra metal borsası

Güncel


Haftalık Gelişmeler

-ABD’de enflasyon oranlarının son yılların en yüksek seviyelerine çıkması ve reel faizlerin de düşüş gösteriyor olması, metal fiyatlarını destekliyor.

-Asya ülkelerinde artan Delta varyantı kaynaklı vaka sayıları sebebi ile üretim hatlarında oluşabilecek aksamalar risk oluşturuyor.

-ABD ile Çin arasındaki ikili ticareti artırabilecek diyalogların yeniden başlaması, emtia fiyatlarının gelişmelere olan hassasiyetini artırıyor.

-Çin’de açıklanan yıllık ticaret verilerinde, ihracatta endüstriyel metaller kaynaklı yıllık artış rakamları, önümüzdeki dönemler için umut verici olarak algılandı.

-Genel olarak endüstriyel metal stokları ise, net bir tabloya işaret etmezken; kurşun stoklarındaki olası arz fazlalığı yeniden gündeme gelmektedir.

Haftalık Stok Değişimleri

-Haftalık bazda stok verilerine bakıldığında, endüstriyel metallerin stok değişimlerinde karışık bir tablo karşımıza çıkmaktadır.

-Alüminyum stoklarında üst üste ikinci hafta görülen artışın ardından bu hafta stok değişimleri yatay seyretmiştir.

-Bakır stoklarında geçtiğimiz hafta yaşanan sert yükselişin ardından, bu hafta güçlü bir düşüş gözlenmiştir.

-Kurşun stoklarında görülen yükseliş ise bu hafta da devam edip, önümüzdeki dönemler için arz fazlalığı endişelerini artırmıştır.

-Son olarak, çinko stoklarında görülen kademeli azalış yerini bu hafta hafif yükselişe bırakmıştır

Alüminyum

-Alüminyum fiyatlarında hafif alıcılı yükseliş hareketi, düşük momentum ile devam etmektedir.

-Fiyatların geçtiğimiz mayıs ayından bu yana bir bant hareketi içerisinde hareket ettiği gözlenmektedir.

-Yukarı yönlü denemelerde, sırası ile $2550 ve $2600 seviyeleri öne çıkabilir, olası geri çekilmelerde ise; $2480 ve $2450 seviyeleri yakından izlenecektir.

-Teknik indikatörlerden olan, RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin üzerinde olumlu havayı desteklerken, MACD indikatörü ise pozitif bölgede sinyal üretmektedir.

Bakır

-Bakır fiyatlarında, geniş aralıklı bant hareketi devam etmektedir.

-Fiyatlarda görülen zayıf yükseliş hareketinin, teknik indikatörler ile desteklenmediği görülmektedir.

-Yukarı yönlü denemelerde, sırası ile $9600 ve $9750 seviyeleri öne çıkabilir; olası geri çekilmelerde ise, $9400 ve $9300 seviyeleri yakından izlenecektir.

-Teknik indikatörlerden olan, RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin altında, MACD indikatörü ise negatif bölgede sinyal üretmektedir

Çinko

-Çinko fiyatlarında görülen yukarı yönlü hareketin, son iki haftadır bir bant içerisinde sıkıştığı görülmektedir.

-Yükseliş hareketinin gücünü koruyabilmesi için öncelikle $3015 seviyesinin yukarı yönlü kırılması gerekmektedir.

-Yukarı yönlü denemelerde, sırası ile $3015 ve $3100 seviyeleri öne çıkabilir, olası geri çekilmelerde ise; $2950 ve $2875 seviyeleri yakından izlenecektir.

-Teknik indikatörlerden olan, RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin üzerinde, MACD indikatörü ise negatif bölgede sinyal üretmektedir.

Nikel

-Nikel fiyatları; düşük volatiliteli bir bant içerisinde hareketine devam ederken, yükseliş hareketinin çok güçlü olmadığı gözlenmektedir

-Yukarı yönlü harekette momentumun gücünü koruyabilmesi için ilk olarak $19000 seviyesinin yukarı yönlü kırılması gerekmektedir.

-Yukarı yönlü denemelerde, sırası ile $19000 ve $19130 seviyeleri öne çıkabilir, olası geri çekilmelerde ise; $18800 ve $18500 seviyeleri yakından izlenecektir.

-Teknik indikatörlerden olan, RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin üzerinde olumlu havayı desteklerken, MACD indikatörü ise pozitif bölgede sinyal üretmektedir.

Kalay

-Kalay fiyatlarında son bir aydır gözlenen kademeli yükseliş hareketi devam etmektedir.

-Kısa vadeli görünümün pozitife döndüğü fiyatlarda, bir önceki zirve seviyesi yeniden test edilmiştir.

-Yukarı yönlü denemelerde sırası ile $33300 ve $33600 seviyeleri öne çıkabilir; olası geri çekilmelerde ise $33000 ve $32600 seviyeleri gündeme gelecektir.

-Teknik indikatörlerden olan, RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin üzerinde olmakla birlikte; MACD indikatörü ise pozitif bölgede sinyal üretmektedir.

Kurşun

-Kurşun fiyatlarında son aylarda görülen bant hareketi, güçlü alımlar ile birlikte yukarı yönlü kırılmıştır.

-Kısa vadeli olumlu görünümün risk iştahını artırması ile birlikte fiyatlarda yeni zirveler gündeme gelmiştir.

-Yukarı yönlü denemelerde sırası ile $2350 ve $2400 seviyeleri öne çıkmakta; olası geri çekilmelerde ise, $2270 ve $2235 seviyeleri yakından izlenecektir.

-Teknik indikatörlerden olan, RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin üzerinde iken, MACD indikatörü de pozitif bölgede sinyal üretmektedir.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı