Milyonlarca genci, mobilde kariyer fırsatı bekliyor

Teknoloji


Mobil telefonların yarattığı ekonomi, 2023’te 1 trilyon dolar büyüklüğe koşuyor

TTT Global Group Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Akın Arslan, şunları söyledi:

Hayatımız hızla dijitalleşiyor ve mobile giriyor. Tüm şirketler ve iş yapış modelleri, baş döndürücü bir hızla dönüşüyor. Android ve iOS telefonlar için mobil uygulamalar geliştirme, veri bilimi ve analitiği, mobil pazarlama-satış, mobil eğitim, mobil oyun, mobil alışveriş, mobil sağlık, mobil terapi, mobil vs. uygulamaları hayatımızın gittikçe daha çok içine giriyor.

Telefonların içindeki dünya katlanarak büyüyor. Her ay yüzbinlerce yeni uygulama “store” adı verilen platformlara yükleniyor. Önceki yıl var olmayan yeni bir uygulamaya bir bakıyorsunuz, 400 milyonun üzerinde indirme sayılarına ulaşıyor. Hayatımız hızla cebin içine girerken, on milyonlarca nitelikli mobil yazılım geliştiriciye, veri bilimciye, analiste, tasarımcıya ihtiyaç duyulacaktır. Özetle, akıllı telefon sayısı 3,5 milyarı geçti ve milyonlarca genci mobil uygulama geliştirme alanında kariyer fırsatları bekliyor.

Gençlerin üniversite mezunu olsun veya olmasın, hangi bölümden mezun olduğu da önemli değil. Yeter ki, matematik zekasına sahip olsun, algoritma kültürünü anlasın, öğrenmeye istekli ve bir kullanıcı olarak App’lere yatkın olsun. Ve tabi ki okuduğunu iyi anlayacak, açık kaynak kütüphanelerini etkili kullanabilecek yeterlilikte İngilizce bilgisi şart. Kısaca, önümüzdeki 10 yıl içinde insanları işe alırken üniversite diplomalarına, nereden ve hangi bölümden mezun olduklarına bakmayacağız, tercihte bu pek de önemli olmayacak gibi duruyor.

15-25 yaş grubu gençleri, büyük bir kariyer fırsatı bekliyor

Kendinizi mobil developer olmaya odaklayın. Burada iki temel yol ayrımınız olacak: Ya Anroid tabanlı uygulama geliştireceksiniz (Kotlin, Java vs) ya da iOS’ta (Swift) ilerleyeceksiniz. Hibrit modeller, henüz karmaşık uygulama ihtiyaçlarına çözüm üretmekten uzaktır.

İnternette binlerce eğitime ücretsiz ve cüzi fiyatlarla ulaşabilmek mümkün. Youtube, GitHub, Medium gibi platformlar uygulama örnekleri ve tecrübelerle dolu. Bir yerde çalışmasanız bile seçeceğiniz hayali-gerçek projelerle uygulama geliştirmeye adım atabilir, kendi hikayenizi kendiniz yazabilirsiniz.

Sıkı çalışan ve sebat eden bir genç, sadece 1-1,5 yıl içinde Türkiye’de de çok iyi bir seviyeye gelebilir, 2,5-3 yıl içinde 8-10 bin TL net aylık gelire ulaşabilir, doğru ekiplerin içinde parlak projelerde kendine yer bulabilirse 5 yıl içinde aylık 12-25 Bin TL arası gelirle tanışabilir. Yurt dışındaki takımların bir parçası olabilir, dünyaya açılabilir. Türkiye’den bile her ay 5 binin üzerinde yeni uygulama store’lara yerleştiriliyor. Herkes nitelikli, işini emanet edebileceği developer arıyor.

Biz artık, projelerimizde developer istihdam ederken, hangi üniversitenin hangi bölümünden mezun olduğu ile hiç ilgilenmiyoruz. Kendisini kullanmayı düşündüğümüz alan her ne ise ( iOS, Android, Backend, Frontend, UX/UI, Yapay Zeka Kodlaması) o alandaki yetkinliği ve donanımı ile ilgileniyoruz. Temel İngilizce yeterliliğine, adanmışlığına, öğrenme istediğine bakıyoruz.

3 yıl içinde 2 iş değiştirmiş birisiyle olabildiği kadar yola çıkmamayı tercih ediyoruz. Fakat, kendi startup’ını denemiş, uygulama yazarak store’a yerleştirmiş ama beklediği sonuçları alamamış gençlerimize öncelikle şans veriyoruz. Onun yaşanmışlarını çok değerli buluyoruz.

2020’de, 218 Milyar mobil uygulama indirildi