Açık
  • EURO
  • DOLAR

Mitsubishi Lancer’ın Üretimden Kaldırılmasının Asıl Nedeni |

Güncel - 28 Kasım 2020 20:42 A A


Otomotiv kesimine 1870’de Japonya’da dahil olan Mitsubishi, 1984’te TEMSA ile yaptığı muahedenin akabinde Türkiy

Otomotiv kesimine 1870’de Japonya’da dahil olan Mitsubishi, 1984’te TEMSA ile yaptığı muahedenin akabinde Türkiye’de de faaliyet göstermeye başladı. Otomotiv dalının dev markalarının bilakis bir alt marka olmayan Mitsubishi, bağımsız bir marka olarak PSA ve Daimler-Chrysler üzere esaslı şirketler başta olmak üzere birçok marka ile işbirlikleri yapmaya devam ediyor. Firmanın en beğenilen modellerinden birisi de hepimizin yakından tanıdığı Lancer modeliydi.

Lancer’ın bugünkü yokluğunu anlamak için biraz da Mitsubishi’nin temellerine odaklanmak gerekiyor. 1917’de birinci arabası olan Model A’yı piyasaya süren Mitsubishi, 1970’te motor sporlarına ismini altın harflerle yazdıracak model olan Lancer’ı duyurmuştu. Mitsubishi Lancer, o yıllarda düzenlenen Safari Rallisi’nin kazanan modeli olunca tarihin en tesirli araba modellerinden birisi olacağıı belirli etmişti.. Birinci kuşak Lancer, kompakt bir sedan olarak kesimde yer edinmişti. O devirde standart bir araba modeli olan Lancer, yıllar içerisinde bir muvaffakiyet öyküsünün başrolü oldu.

Mitsubishi Lancer serisi neden satıştan kaldırıldı?

1970’ten 2016’ya dek üretimi süren esaslı seri Lancer, 10 adet Evolution modeliyle otomotiv dalının yıldız isimlerinden biri oldu. Motor sporlarına da ismini birçok kere yazdırmayı başaran Lancer’ın son üretimi 2016’da Evolution X ile oldu. Mitsubishi, yeni jenerasyon araba anlayışını yakalayabilmek ismine misyonunu değiştirdi ve Lancer serisinin üretimine son verdi. Bu atağın sebebi ise markanın SUV, hibrit ve elektrikli araba üretimine odaklanmak istemesiydi.

Günümüzde Mitsubishi Motors, Japonya’nın Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’sının %10’unu oluşturan dev bir marka olarak hayatına devam ediyor. Şirketin günümüzdeki CEO’su Osamu Masuko’nun amacı ise büyük. Avrupa ülkelerinin bir bir fosil yakıtları yasaklamaya başladığı gönümüzde üretim dönüşümü sağlamak. Örneğin Volkswagen, 2035’e dek üretiminin tamamını elektrikli motorlara sahip araçlara odaklayacak.

Mitsubishi Lancer ve Lancer Evolution’ın doğuşu:

1970’deki bantta çıkışından birkaç yıl sonra 1973’te 1600GSR versiyonuyla Southern Cross Rally’de dereceler elde eden Mitsubishi Lancer, 1992’de Evolution I isimli versiyonla tüketicinin karşısına çıktı. Evolution I, 2014’e dek sürecek bir maceranın birinci adımıydı.

Lancer Evolution I:

Dört çeker bir araba olarak 1992’de piyasaya sunulan Evolution I, 2 litrelik bir motora ve dört çeker sisteme sahipti. 244 HP güç üretebilen bu araba, GSR ve RS olmak üzere iki farklı donanımla üretildi. RS isimli donanımda elektrikli koltuklar ve camlar, ABS fren sistemi üzere lüks seçenekler yer almıyordu. Bunun sebebi ise RS’in büsbütün yarış için hazırlanmış olmasıydı. GSR ise RS’in tam aksine konfor odaklı bir araba idi ve otomatik klima da dahil olmak üzere birçok teknolojik özelliğe sahipti. Evolution I, 1994’e dek 5.000 adet satış barajına ulaştı.

Lancer Evolution II:

1992’den 1994’e dek piyasada yer alan Evolution I’in akabinde 1994’te piyasaya çıkış yapan Evolution II, birinci modelin geliştirilmiş versiyonu olarak tanıtıldı. Daha küçük dingil aralığına ve daha geniş lastiklere sahip olan bu model, 50 litrelik bir yakıt deposu taşıyordu. Evolution II, 252 HP güç üretebiliyordu.

Lancer Evolution III:

Sadece 1 yıl boyunca üretimde kalan Evolution II’nin akabinde tüketiciye sunulan Evolution III, geliştirilmiş radyatör, soğutucu ve frenler barındırıyordu. Başka modellere nazaran daha agresif bir dizayna sahip olması için yeni modül eklemeleri de bulunan model, 270 HP güç üretebilen bir motora sahipti.

Lancer Evolution IV:

1996’da piyasada yer edinen Evolution IV, Lancer modelinin dünya çapındaki popülerliğini katlayan bir seri oldu. Evvelki modellerde olduğu üzere RS ve GSR olmak üzere iki donanımla piyasaya sunulan model, 16 inç jantlarla kullanıcıya sunuldu. Evolution IV’ün motoru ise 276 HP güç üretebiliyordu.

Lancer Evolution V:

1998’de World Rally Car sınıfının tanıtılmasıyla birlikte Mitsubishi, Lancer Evolution IV’ü tekrar tasarlayarak Evolution V’i piyasaya sundu. GSR versiyonuna yeni kuşak Recaro koltuklar takılırken art kısmında da alüminyum kanat kullanıldı. Fren sistemine Brembo geliştirmesi yapmak için ise jant büyüklüğü 16’dan 17 inç olarak değiştirildi. Bahsi geçen bu değişikliklerle birlikte Lancer Evolution, kompakt sedan sınıfından çıkarıldı ve bu bağlamda vergi artışına maruz kaldı.

Lancer Evolution VI:

Bir evvelki seriye nazaran daha sağlam ve soğutma konusunda daha başarılı olması amaçlanan Evolution VI, daha büyük soğutucular ve yeni bir piston barındırıyordu. 373 nM tork ve 276 HP güç üretebilen bir motora sahip olan Evolution VI, motorundaki değişikliklerden ötürü yeni bir kasayla modifiye edildi. Bu modelle birlikte evvelki serilerden farklı olarak RS2 donanımına kavuşan Evolution, RS2 donanımıyla GSR ve RS donanımlarının ortasında bir sınıf oluşturmayı başardı.

Lancer Evolution VII:

2000’li yıllarda çıkmış olan en yeni Evolution modeli olan Evolution VII, yeni teknolojilere sahip bir model olarak tanıtıldı. 385 nM tork üretimine çıkış yapan modelin beygir gücü ile evvelki modellerle tıpkı kaldı. Bununla birlikte GSR, RS ve RS2 donanımlarına ek olarak GT-A donanımını taşıyan Evolution VII, bu donanımda otomatik şanzıman vadediyordu. Lancer Evolution VII, Daha Süratli Daha Öfkeli sinemasında Brian O’Conner tarafından kullanılan modeldi. Modelin sinemadaki versiyonu fabrika çıkışından farklı olarak daha hafif ve güçlü idi.

Lancer Evolution VIII:

Brembo frenler, Bilstein amortisör ve 5 ileri manuel şanzımana sahip olan Evolution VIII, 276 HP güç üretiyordu. Ana modelin bilakis FQ300, FQ320, FQ340 ve FQ400 olmak üzere 4 farklı modelle piyasaya çıkış yapan seri, FQ400 modelinde 481 nM tork ve 405 HP güç üretiyordu. Modelin bir öteki özelliği ise Süratli ve Öfkeli: Tokyo Yarışı sinemasında Sean Boswell karakteri tarafından kullanılması idi.

Lancer Evolution IX:

2005 ve 2007 yılları ortasında üretimde kalan Evolution IX, Avrupa ve Kuzey Amerika’da da birebir devirde satışa sunuldu. 2 litrelik motoruyla 392 nM tork ve 287 HP güç üreten Evolution IX, Japonya’ya özel olmak üzere bir Station Wagon donanıma sahipti ve bu donanıma sahip sadece 2.500 araba üretildi.

Lancer Evolution X:

Büsbütün çağdaş bir tasarım anlayışıyla piyasaya sürülen Evolution X, 4 silindirli 2 litrelik motora sahipti. 6 ileri yarı otomatik şanzımana sahip arabanın 4 çeker olduğunu da hatırlatmakta yarar var. Evolution X’u özel kılan öge ise Evolution serisinin son modeli olması idi.Kaynak: Teknovadisi

Bu haber 30 kez okundu.

Android Uygulamamızı İndirmek İçin Tıklayın

Güncel - 20:42 A A


BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.