30° Parçalı az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

OCAK 2020’DEN BU YANA 1445 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Savunma Sanayi Haberleri - 05/22/2020 20:00 A A


Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekat Bölgesine 19 Mayıs gece yarısı sızma girişiminde bulunan 10 PKK/YPG’li teröristin, komandolar tarafından tespit edilerek etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Son olay ile birlikte Barış Pınarı Bölgesinde son bir ay içerisinde 66 PKK/YPG’li terörist etkisiz hale getirildi.

Açıklamayı Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Plan, Koordinasyon ve Analiz Şube Müdürü Piyade Albay Olcay Denizer yaptı.

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Plan, Koordinasyon ve Analiz Şube Müdürü Piyade Albay Olcay Denizer

OCAK AYINDAN BU YANA 1445 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Terörle mücadele harekâtı, yurt içinde ve dışında aralıksız ve taarruz anlayışıyla devam ediyor.

1 Ocak’tan bu yana bütün operasyon bölgelerinde etkisiz hale getirilen terörist sayısı 1445 oldu.

Son bir ay içerisinde PKK/KCK terör örgütünün barınma alanlarına yönelik olarak yurtiçinde toplam 24 orta çaplı, 2 büyük çaplı operasyon icra edildi.

Aralıksız sürdürülen operasyonlarda, son bir ay içerisinde 104 terörist etkisiz hale getirildi.

Operasyonlarda 5 adet tanksavar silahı, 2 adet uçaksavar, 3 adet keskin nişancı silahı,  2 adet makineli Tüfek,  26 adet piyade tüfeği, 46 adet el bombası, 104 adet fünye, 3200 adet uçaksavar mühimmatı, 3700 adet hafif silah mühimmatı, 30 adet havan mühimmatı, 88 adet roketatar mühimmatı, 80 Kg. C-4 patlayıcı madde; 340 Kg. amonyum nitrat ele geçirildi.

Operasyonlarda 35 adet antipersonel mayın ile 67 adet EYP imha edildi.

Teröristler tarafından kullanıldığı tespit edilen 77 mevzi, sığınak, mağara ve depo ise tahrip edilerek kullanılamaz hale getirildi.

YARALARI SARMAYA DEVAM

Açıklamada, Suriye’deki Barış Pınarı Harekât bölgesinde barış ve huzurun devamı için keşif, gözetleme ve insani yardım/destek faaliyetlerine aralıksız olarak devam edildiği belirtildi.

Bu kapsamda PKK/YPG terör örgütü tarafından kullanılmaz hale getirilen Haseke ve kırsal kesimleri besleyen Allouk Su Tesisi’nin yeniden çalışması için onarım faaliyetleri başlatıldı.

Tesislerin yeniden kullanılır hale getirilmesi için büyük çaba harcandı ve Kasım 2019’da Haseke ve kırsal kesimine su verilmeye başlandı.

Bölgedeki su tesisleri, ihtiyaç duyduğu enerjiyi teröristlerin faaliyetleri nedeni ile karşılayamadığı için istenilen güçte çalışamıyordu.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Rusya Federasyonu ile kurulan temaslar sonucu 1 Nisan 2020’den itibaren bölgenin ihtiyacı olan 70 megawattlık elektrik ihtiyacının sadece 10 megawatlık kısmının temini sağlandı ve gerek Tel-Abyad gerekse Resulayn elektrik hatları ve trafo merkezlerinin büyük bir kısmı onarıldı.

PKK/YPG terör örgütünün baskısı nedeniyle yetersiz olan ve sık sık kesilen elektriğe rağmen, alınan ilave tedbirlerle Allouk su tesislerinden istifade eden Tel Tamir ve Haseke’de yaşayan insanların temiz su ihtiyacı Mart ayından itibaren karşılanmaya başlandı.

KAÇAKÇILIKLA MÜCADELE: 10 ADET PİYADE TÜFEĞİ ELE GEÇİRİLDİ

PKK/KCK terör örgütünün finans kaynaklarından kaçakçılık ile mücadeleye yönelik olarak hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar neticesinde son bir ay içerisinde 110.000 paket sigara, 72 kg uyuşturucu, 98.000 adet uyuşturucu hap ile 10 adet piyade tüfeği ele geçirildi.

Ayrıca son bir ay içerisinde yasadışı hudut geçiş teşebbüsünde bulunan toplam 533 şahıs yakalandı.

10.298 şahıs hududu geçmeden engellendi veya geri itildi.

Bu şahıslar arasında 2 DEAŞ TÖ mensubu yakalandı, 8 PKK/PYD-YPG terör örgütü mensubu ise teslim oldu.

“EĞİTİM VE DANIŞMANLIK DESTEĞİ VERMEYE DEVAM EDİYORUZ”

Milli Savunma Bakanlığı, TSK personeli tarafından, BM’in tanıdığı Libya UMH’ne, U/A hukuka uygun olarak imzalanmış ikili anlaşmalar çerçevesinde askeri eğitim ve danışmanlık desteği verilmeye devam edildiğini bildirdi.

TERHİS VE CELPLERDE SON DURUM

COVID-19 sonrası normalleşme süreci kapsamında, terhislerin 31 Mayıs tarihinden itibaren, celplerin 5 Haziran’dan itibaren, bedelli askerlik celplerinin ise 20 Haziran’dan itibaren başlaması planlanıyor.

Sevke tabi yükümlülüklerin seçim ve sınıflandırma sonuçları 28 Mayıs 2020 tarihinde e-devlet üzerinden duyurulacak.

FETÖ İLE MÜCADELE DEVAM EDİYOR

FETÖ ile mücadele ilgili kurumlarla koordineli olarak; yeni bilgi, belge ve veriler ışığında kararlılıkla sürdürülüyor.

Bu kapsamda yürütülen soruşturmalar neticesinde; 15 Temmuz 2016 tarihinden bugüne, toplam 19.495 personel Türk Silahlı Kuvvetlerinden ihraç edildi.

4.682 personel hakkında ise adli ve idari süreç devam ediyor.

AÇIKLAMAYA İLİŞKİN VİDEO İÇİNKaynak : Savunmasanayi.Org

Bu haber 33 kez okundu.
Savunma Sanayi Haberleri - 20:00 A A
BENZER HABERLER