Okula yardımcı özel dersler ilgi görüyor

Eğitim


Uzun yaz tatilinin ardından eğitim ve öğretim yılı bugün başladı. Pandemi koşullarında en çok merak edilen konulardan biri olan “yüz yüze” eğitim ise lise ve ortaokul öğrencilerine uygulanacak. 

Türkiye’nin en büyük hizmet platformu Armut.com, okulların açılmasıyla en çok talep gören özel dersleri inceledi. Bütün yıl boyunca gelen öğrenci taleplerinin de değerlendirildiği özel ders dosyasında; okula yardımcı derslerde en ilgi gören dersler İlkokul, Matematik ve İngilizce olarak öne çıkıyor.

Türkiye’nin en büyük hizmet platformu Armut.com, 6 Eylül itibarıyla başlayacak eğitim – öğretim yılının yaklaşmasıyla beraber artan özel ders taleplerini ve yıl içinde ilgi gösterilen tüm özel dersleri incelediği özel ders dosyasını yayınladı. Lise ve üniversite giriş sınavlarına hazırlanan öğrenciler Haziran ayında özel derslere rekor talep göstermişti. Okul döneminin başlamasına günler kala okula yardımcı özel ders taleplerinin Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 39 artış göstermesi dikkat çekti.

Pandemi sebebiyle okulların uzaktan eğitime geçmesi en çok Online İlkokul Dersleri’ni etkilediğini ortaya çıkardı. Verilere göre “Online İlkokul Özel Dersleri” talepleri geçtiğimiz seneye oranla yüzde 2969 büyüyerek dikkat çekici bir gelişme gösterdi. 

Türkiye genelinde bu sene en çok tercih edilen dersler, Matematik, İngilizce ve İlkokul dersleri olurken en çok talep gelen şehirler ise İstanbul, Ankara ve İzmir olarak başı çekti. Hemen her şehirde geçen seneye kıyasla talep artışı yaşanırken Artvin ve Sinop şehirlerinde yaşanan yüzde 305 ve yüzde 221 büyüme görüldü.

En Popüler Özel Dersler: İlkokul, Matematik, Fizik ve Yabancı Dil 

Armut.com tarafından 40 farklı özel dersin verilerinin incelendiği dosyada, okula yardımcı derslerde  İkokul, Matematik ve Fizik Özel dersleri ilk sıralarda yer aldı. Geçtiğimiz yılda rekor bir seviyeye gelerek 30 katına çıkan Online İlkokul Özel Dersleri bu yıl da etki alanını genişleterek yüzde 138 büyüdü ve Ağustos ayının en çok talep artışı yaşayan dersi olarak öne çıktı. Son 12 ayın verilerine bakıldığında en çok tercih edilen ders olan Matematik özel dersi ise geçtiğimiz aya göre yüzde 93 büyümesi dikkatleri çekiyor.

Yabancı Dil Özel Derslerinde Fransızca’ya İlgi Artıyor

Özel Yabancı Dil derslerinde ise geçtiğimiz sene olduğu gibi İngilizce ve Almanca ön plana çıkarken, Online Fransızca özel dersleri Ağustos ayında yüzde 85 talep artışıyla en çok büyüyen yabancı dil servisi oldu. Yabancı Dil derslerindeki taleplerde geçen aya oranla Ağustos ayında yüzde 35’lik bir artış yaşanırken geçen seneye göre taleplerin bu sene yüzde 50 artış gösterdiği görüldü.  

Genel talep sıralamasında dördüncü sırada yer alan Rusça Özel Dersleri, turizm bölgesi olması sebebiyle Antalya’da en çok talep yoğunluğu gören dersler arasında yer aldı.

Öğrenciler Özel Derse En Çok Ocak Ayında İhtiyaç Duyuyor

Yılın başından bu yana ortaya çıkan veriler ışığında, öğrencilerin pandemi döneminin etkisiyle en çok Ocak ayında okula yardımcı özel ders talebinde bulunduğu gözlemlendi. Okullarda gerçekleşen sınav dönemlerinin yaklaşması ile beraber en büyük talep artışlarının yüzde 69 ve yüzde 66 oranla Ocak ve Haziran aylarında yaşanması öğrencilerin sınav hazırlıklarını son haftalara bırakması ile ilgili dikkat çeken bir anekdot olarak verilere yansıdı.