Olağanüstü düşük faiz

Güncel


“PİYASANIN ROTASI”

Haftanın Makro Teması

ABD ADP – NFP İstihdam Verileri / Çin PMI Verileri / G7 Maliye Bakanları Toplantısı / Türkiye Büyüme – Enflasyon – Moody’s Not Değerlendirmesi / RBA Faiz Kararı

Haftanın Stratejisi

ABD 10 Yıllık Tahvil Faizi %1,6 – %1,65 Bölgesinde Kalıcı Olacak (mı)?

Haftanın Konuşmaları

1 Haziran Salı Saat 18.00 BoE Başkanı Bailey

3 Haziran Perşembe Saat 18.00 BoE Başkanı Bailey

 

Olağanüstü Düşük Faiz…

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 168,777,256 – tedaviye pozitif cevap veren 113,668,937 – ölü sayısı 3,507,472 kişiye ulaşmıştır.

ABD piyasalarında Fed’in varlık alımlarını azaltması tartışmaları şahinleşirken, Hazine Bakanı Yellen olağanüstü düşük faiz tanımlaması ile faiz tartışmalarına yeni bir boyut kazandırmıştır. Bu söylem faizin dip seviyede olduğu ve artık faiz artışının gelmesi gerektiği şeklinde sinyal olarak yorumlanabilir. Bu noktada Fed Başkanı Powell’ın konuşma frekansı düşerek Yellen’in gölgesinde kalması gri alanlar oluşturmaktadır. Powell yerine konuşan Fed üyeleri varlık alımlarının azaltılmasında şahin duruşa geçerken, Fed’in bilançosu $7.9 trilyon seviyesi ile genişlemeyi durdurmuştur. Ayrıca piyasa bulunan ilave likidite ters-repo imkânı ile çekilmeye devam etmektedir. Sözlü olarak başlanan süreç piyasa likiditesinin ayarlanması ile devam etmektedir. Özetle ABD ekonomisinden güçlü toparlanma ve gümbür gümbür gelen enflasyona ilave olarak varlık alımlarının tartışılması ve faiz artışı beklentileri ile yılın ikinci yarısına başlangıç yapılmaktadır.

ABD 10 yıllık tahvil faizinde ABD ekonomisinde büyüme-enflasyon-varlık alımları tartışmaları ile geri çekilmeler sınırlı kalırken, %1,60 – %1,65 bölgesinden dengelenme sürmektedir. Piyasa enflasyon konusunda şahin olduğu için 10 yıllık faizde hareketi yaptı şimdi ed tarafında gelecek açıklamaları bekleyerek daha şahin olup olmamayı beklemektedir. Bu noktada Fed üyelerinden şahinleşmede pozitif sürpriz gelecek olursa veya ABD enflasyon verilerinde pozitif sürpriz bu durum ABD 10 yıllık tahvil faizinde tekrar %1,70 – %1,80 bölgesinin yeni normal olmasını tetikleyebilir.

Yılın ikinci yarısında daha fazla Fed temasına adapte olacakken, bu durumun gelişmekte olan ülkeler için yıkıcı etkilerini görüyor olacağız.

Hafta genelinde takip edilecek başlıklar;

ABD istihdam verileri
RBA Faiz Kararı: RBA faiz kararını 1 Haziran Salı günü saat 07.30’de açıklayacaktır. GCM Yatırım Araştırma beklentimiz %0,10 seviyesinden olan faizde herhangi bir değişiklik olmaması yönündedir.
Türkiye Büyüme ve Enflasyon: Türkiye için 1.çeyrek büyüme verisi 31 Mayıs Pazartesi günü saat 10.00’da açıklanacaktır. GCM Yatırım Araştırma beklentimiz ilk çeyrek için %7.00 büyüme şeklindedir.
Türkiye Mayıs ayı enflasyonu 3 Haziran Perşembe günü saat 10.00’da açıklanacaktır. GCM Yatırım Araştırma beklentimiz aylık %1,46 – yıllık %17,25 – yılsonu %15,50 olarak yer almaktadır.

Moody’s Değerlendirmesi; 4 Haziran Cuma günü Moody’s ülke notuna ilişkin açıklamada bulunabilir. GCM Yatırım Araştırma beklentimiz negatif görünüm ve B2 not seviyesinde herhangi bir değişiklik olmaması tarafındadır.

Dolar endeksi klasik (mor) ve Dolar endeksi bloomberg (turuncu) tarafında 90 seviyesinde dengelenme sürmektedir.  (90 psikolojik algı için takip!)

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı