-1° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

OPPO Başkan Yardımcısı ile OPPO X 2021’i konuştuk!

ABONE OL
Teknoloji Haberleri - 11/26/2020 18:45 A A


OPPO yöneticileri INNO Day 2020’nin ardından basın mensupları ile buluştu. OPPO Başkan Yardımcısı Levin Liu’nun katılımıyla gerçekleşen toplantıda OPPO X 2021’e ve OPPO’nun gelecek vizyonuna dair merak ettiklerimizi sorduk…

OPPO yöneticileri OPPO X 2021’i ve gelecek vizyonlarını paylaştı

Yakın zamanda düzenlediği INNO Day 2020 etkinliği ile birlikte 2021 yılına damga vurması beklenen yeni ürün ve çözümlerini tanıtan OPPO yöneticileri, etkinliğin ardından ilk kez sınırlı sayıda basın mensubu ile bir araya geldi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ShiftDelete.Net olarak bizim de yer aldığımız röportaj yeni akıllı telefon OPPO X 2021 hakkında merak edilenlere de yanıt niteliğinde oldu. Toplantıya OPPO Başkan Yardımcısı Levin Liu‘nun yanı sıra Oppo Araştırma Enstitüsü Ürün Müdürleri Wayne W. ve Jeffery Z. katıldı. İşte OPPO yöneticilerine yönelttiğimiz sorular ve aldığımız yanıtlar:

OPPO X 2021 son lansmanın en dikkat çeken ürünüydü. Peki bu yeni kıvrılabilir ekranlı model ne zaman raflardaki yerini alacak?

OPPO X 2021’in test süreçleri devam ediyor. Bir ürünü doğrudan tüketicilere ulaştırmadan önce tüm ar-ge süreçlerini büyük bir titizlikle yapmanız ve her bir test sürecine resmiyet kazandırmanız gerekiyor. Dolayısıyla henüz testleri süren bu konsept ürünümüz için net bir tarih paylaşamıyor olsam da OPPO X 2021’in raflardaki yerini aldığında kullanıcısına değer katacak ve sektör standartlarını belirleyecek bir ürün olacağını söyleyebilirim.

OPPO’nun katlanabilir ekran teknolojisi tarafındaki vizyonu nedir? Yakın zamanda daha fazla ürün görecek miyiz?

Katlanabilir ekranlı ürünlerin geleceğini belirleyecek iki farklı değişken mevcut. Birincisi, bu teknolojinin ne kadar hızlı olgunlaşacağı ile ilgili. İkinci değişken ise bu teknolojinin pazar tarafından ne kadar talep göreceği… Bu iki değişkenin katlanabilir ekranlı ürünler için stratejimizi belirleyeceğini söyleyebiliriz.

Tüm bunların dışında OPPO’nun bu teknolojiye sahip olması sadece ürün seviyesinde iddialı olduğunu göstermiyor. OPPO olarak sadece kıvrılabilir ekran prototipine değil aynı zamanda katlanabilir ekran prototipine de sahibiz. Dolayısıyla bu teknoloji için her zaman hazır olmak bizim için oldukça önemli.

Yeni ekran teknolojilerinde vizyonumuzu belirleyen faktörlerden biri de şüphesiz kullanıcı beklentileri. Kullanıcıların gün içinde bir akıllı telefondan beklentileri değişebiliyor. Mesela görüşme esnasında daha küçük bir telefona ihtiyaç duyuyorlarken bir e-posta ekini incelemek istediklerinde daha büyük bir ekran isteyebiliyorlar. Dolayısıyla büyüyebilen bir ekran bu açıdan önemli. Biz de OPPO olarak kullanıcıların bu tip ihtiyaçlarına her an yanıt verebilecek bir marka olmayı hedefliyoruz.

Katlanabilir ekranlı telefonlar için dayanıklılık oldukça önemli. OPPO X 2021 bu noktada neler sunuyor?

Yeni akıllı telefonumuzun sağlamlığı üzerine titizlikle çalıştığımızı vurgulamak isterim. Şu an testlerini sürdürdüğümüz OPPO X 2021 için uzun test döngüleri sürüyor ve her gün birkaç bin kez test ediliyor. Bu testlerin bir ay daha süreceğini tahmin ediyoruz. Şu an ekranın 100 bin kez uzatılması kriterine ulaşıldı. Bir kullanıcının günde 50 kez ekranı açıp kapatacağını düşünürsek, şimdiden 2 bin günlük bir kullanım ömrü sunmayı başardığımızı söyleyebiliriz ki bu sayı, klasik bir akıllı telefonun kullanım ömrü ile hemen hemen eşdeğer. Kullanıcılar yeni akıllı telefonumuzu 5 yıldan fazla süre ile kullanabilecekler.

OPPO X 2021’in kamera performansına dair detayları paylaşabilir misiniz?

Kamera tarafında 64 +16 + 12 megapiksellik üç lensli bir arka kamera kombinasyonunu tercih ettik. 64 megapiksellik ana kameramız üç boyutlu bir lens. Bu ana kamera ile yeni bir yaklaşım benimsedik ve en iyi fotoğrafı kullanıcılarımız ile buluşturmak için yapay zeka ile geleneksel fotoğrafçılığı olabildiğince harmanladık. Bununla ilgili detayları da kullanıcılar yakın zamanda öğrenebilecekler.

OPPO 5G teknolojileri adına neler yapıyor? 5G teknolojisin geleceği hakkında neler söyler ve kendinizi bu dünyada nereye konumlandırırsınız?

Dünden bugüne telekomünikasyon dünyasındaki dönüşümleri incelediğinizde, bu dönüşümün ortalama 10 yıl sürdüğünü görebilirsiniz. 5G teknolojileri de bu 10 yıllık sürecin başında; henüz emekleme döneminde ve gelişime aç.

Bu gelişimin öncüleri arasında yer almak için biz de çok sayıda cihaz ve ekipman üretmeye büyük yatırımlar yapıyoruz. OPPO sektör standartlarını belirleyen bir şirket. Buna örnek olarak 3GPP’yi gösterebiliriz. Bununla birlikte 5G alanında çok sayıda patente de sahibiz.

5G teknolojisini merkezine alan akıllı telefonlarımıza kullanıcılar zaten şahitlik edecek. Biz 5G’yi özellikle farklı kullanım senaryolarına hazırlamaya çalışıyoruz. Örneğin artırılmış ve sanal gerçeklik çözümleri bunlara örnek olarak gösterilebilir.Haber Kaynağı: Shift Delete

Bu haber 76 kez okundu.

Android Uygulamamızı İndirmek İçin Tıklayın

ABONE OL
Teknoloji Haberleri - 18:45 A A


BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.