11° Az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

ÖTV zamları otomotiv sektöründe nasıl karşılandı?

ABONE OL
Teknoloji Haberleri - 08/31/2020 04:00 A A


Türkiye güne yeni bir gündemle, ÖTV zamları ile başladı. İkinci el otomobil satışı ile ilgili düzenleme ÖTV zammını da beraberinde getirdi. Yeni ÖTV zamları basında ve sosyal medyada geniş yankı bulurken, otomotiv sektörü de yeni ÖTV güncellemesi hakkında açıklamalarda bulundu:

Toyota Türkiye CEO’su Bozkurt: ”Düzenlemeyi olumlu karşılıyoruz”

Toyota Türkiye’den tarafımıza ulaşan resmi açıklamada Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, 2018 yılından bu yana güncellenmeyen ÖTV matrahındaki güncellemeyi olumlu karşıladıklarını söyledi. Resmi açıklamanın devamı ise şu şekilde:

Ali Haydar Bozkurt

”2018 yılından beri güncellenmeyen ÖTV matrahlarının nihayet güncellenmiş olmasını olumlu olarak değerlendiriyorum. Bununla birlikte, yapılan matrah ve oran güncellemeleri üst ve lüks segmentlerde fiyat artışlarına yol açarken, orta ve alt segmentlerin çok fazla etkilenmediğini görüyoruz. Buradan anladığımız kadarıyla, özellikle yerli üretilen araçların desteklenmesi, ithal ve lüks araçların satışlarının azaltılmasının hedeflendiği görülmektedir.

En başından beri söylediğimiz gibi, mevcut vergi sisteminin artık değiştirilmesi gerekmektedir. Sürekli olarak birçok tartışmaya sebebiyet veren, sadece motor hacmine ve matrah baremlerine göre kurgulanmış bu sistemin, sıklıkla güncellenmesi ihtiyacı doğmaktadır. Ayrıca, gelişen otomobil teknolojilerini desteklemekte eksik kalan bir sistemdir. Sadece motor hacmi ve matrah fiyatına göre bir otomobilden az veya çok vergi alınması, demode bir uygulama olarak kalmıştır. Gelişen teknolojileri takip eden, yeni bir vergi sistemiyle, devletin vergi kaybına yol açmadan, ancak vatandaşın da motor hacminden bağımsız olarak daha yeni teknolojilerle donatılmış olan araçlara ulaşabilmesini destekleyecek bir vergi sisteminin vakit kaybetmeden oluşturulması gerekmektedir.”Haber Kaynağı: Shift Delete

Bu haber 41 kez okundu.
ABONE OL
Teknoloji Haberleri - 04:00 A A


BENZER HABERLER
Gazete Haberi Android Uygulamamızı İndirin