Pandemi ile birlikte antivirüs yazılımları okul alışverişi listesine girdi

Teknoloji


Hem veliler hem de öğrenciler ise bu dönem için hazırlıklarını tamamladı. Ancak bu yıl, okul ihtiyaç listesinin e-ticaret satışlarına yansıması geçen senelere göre farklılık gösterdi. Dünyanın ve ülkemizin ilk dijital pazarlama teknoloji ve servis sağlayıcılarından Related Digital’in araştırmasına göre; antivirüs yazılımlarının satışları pandemi ile birlikte üst seviyelere yaklaşırken, bir önceki yılların en çok satın alınan ürünleri arasında bulunan kartuş satışları ise yarı yarıya azaldı. Tablet satışları ise bilgisayar satışlarını geride bıraktı. Ayrıca pandemi dönemi ile birlikte internette ve sosyal medyada viral haline gelen “Gaming Setup” konsepti Türkiye’de de etkisini gösterdi. Tam da okula dönüş döneminde oyun ekipmanlarının satışı yükselişe geçti.

 

Türkiye’de 2021-2022 eğitim ve öğretim yılının başlamasına kısa bir süre kala hem veliler hem de öğrenciler okul alışverişi hazırlıklarını tamamladı. Okullar pandemi kuralları kapsamında açılırken, eğitim ve öğretim hayatına dair alışveriş listesi de yeniden şekillendi. Dünyanın ve ülkemizin ilk dijital pazarlama teknoloji ve servis sağlayıcılarından Related Digital’in araştırmasına göre; okula dönüş döneminin en popüler ürünü antivirüs yazılımları oldu.

 

Related Digital’in verileri; elektronik cihazlarda satış esnasında ekstra olarak satılan bazı garanti türlerinde düşüş yaşandığını da gözler önüne serdi. Pandemi öncesinde 3. sırada olan söz konusu ürünler; pandemi sonrasında top 20 sıralamasına dahi giremedi.

 

Antivirüs yazılımlarının satışlarında ortalama yüzde 92 oranında artış!

Online eğitim sırasında öğrencilerin internetten çok sayıda doküman ve uygulama indirmeleri güvenlik önlemlerini de ön plana çıkardı. Bu kapsamda antivirüs yazılımları pandemi ile birlikte en üst seviyelere yaklaştı. 2019 yılında 17. sırada olan antivirüs yazılımları, pandemi sonrasında 5. sıraya yükseldi. Antivirüs yazılımlarının satışlarında ise ortalama yüzde 92 oranında artış yaşandı.

 

Öğrencilerin online eğitim gereksinimlerini karşılamaları için gerekli olan cihazlar arasında ise tabletler ilk sırada yer aldı. 2019 yılının Eylül-Ekim dönemlerinde satışları oldukça düşük seyreden tabletler, pandemi sonrasında ise telefon ve laptop fiyatlarının fazla olması sebebiyle ebeveynler tarafından daha fazla tercih edilmeye başlandı. Tablete olan ilgi bilgisayar satışlarını dahi geride bıraktı.

 

Kartuş satışlarında düşüş!