17° Parçalı az bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /var/www/vhosts/gazetehaberi.com/httpdocs/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 160
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /var/www/vhosts/gazetehaberi.com/httpdocs/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 164

Patent yarışında ülkelerde Çin, şirketlerde ise Huawei liderlik koltuğuna oturdu

Güncel - 4 Mart 2021 09:52 A A


Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nün (DFMÖ) verilerine göre Çin, geçtiğimiz yılda yaklaşık 70 bin uluslararası patent başvurusuyla, 60 bin başvuru yapan Amerika Birleşik Devletler ile arayı açtı. Örgüt, yıl içinde tüm dünya ülkelerinden 270 bin talep kaydederek bir rekora tanık oldu. Bu bağlamda Huawei, 2020 yılında 5 bin 464 başvuru ile başı çekti. Onun yakın rakipleri Samsung Electronics, Mitsubishi Electric ve hatta Qualcomm oldu. 
 
Uluslararası patent başvurusu alanında küresel büyümenin düşmesi pek etkili olmadı. Nitekim Birleşmiş Milletler’e bağlı DFMÖ, 2020 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 4 oranında artan başvuruyla 275 bin 900 talep kaydetti. Örgüt Direktörü Daren Tamg, böyle bir rekor sayı karşısında ‘inovasyonun her koşulda sağlam durduğunu’ belirtti. 
 
Ancak bu alanda salgının etki ve sonuçlarının analizini ortaya koyabilmek için acele etmek doğru olmayabilir; çünkü bir patent başvurusunun ulusal düzeyde yapılması ile Dünya Örgütü’ne ulaşması arasında genellikle 12 aylık bir süre geçiyor. Nitekim DFMÖ’nin baş ekonomisti Carsten Fink 2020’de gelen patent tescil taleplerinin salgın öncesine ilişkin olduğunu öne sürdü. Yine de daha sonra yapılan başvurularda kayda değer bir azalma olmaması, firmaların teknolojilerinin ticarileştirilmesi yolunda yatırımlarını sürdürdüklerini gösteriyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Bu haber 145 kez okundu.

Android Uygulamamızı İndirmek İçin Tıklayın

Güncel - 09:52 A A


BENZER HABERLER
Uygulamamızı İndirmek İçin Tıklayın