Piyasaların yönü

Güncel


BIST100… Yurt içi Piyasaların Güne Hafif Artıda Başlaması Beklenebilir… Delta varyantı konusundaki gelişmeler gündemde kalmayı sürdürürken, ABD endekslerinde görülen rekor seviyeler ve Çin Merkez Bankası’nın zorunlu karşılıklar kanalıyla sağladığı likidite desteği hisse senedi piyasaların yeni haftada risk iştahlı bir açılış yapabileceğine işaret ediyor. ABD ve Almanya endeks vadelilerinde yataya yakın eksi bir görüntü verirken, Asya piyasaları ise Çin ve Japonya öncülüğünde yükselişte. Global piyasalardaki sınırlı olumlu havaya bağlı olarak endeksin güne yataya yakın artıda bir başlangıç yapması beklenilebilir. 

USDTRY… TCMB Toplantısı Gündemde Öne Çıkıyor… TL varlıklar TCMB toplantısının takip edileceği haftaya yataya yakın bir başlangıç yaptı. Dolar TL kuru 8.66 seviyelerinde işlem görüyor. 

EURTRY… TCMB Toplantısı Öncesinde TL Varlıklar Yatay Bir Görünüm Sergiliyor… Euro TL kuru TCMB toplantısının takip edileceği haftanın ilk işlem gününde yatay bir görünüm sergiliyor. Euro TL kuru 10.28 seviyelerinde işlem görüyor.

EURUSD… ABD Tüketici Enflasyonu Verisi Öncesinde 1.1850 Seviyesinin Altına Geriledi… Dolardaki güçlenme çabalarıyla birlikte Euro Dolar paritesi 1.1850 seviyesinin altına geriledi. ECB Başkanı Lagarde olası politika değişikliği için Temmuz ayı toplantısına dikkat çekti. ECB yeni stratejisi dâhilinde enflasyon hedefini %2’ye çekeceğini teyit etti. Yarın ABD’de açıklanacak tüketici enflasyonu verisi ve bu hafta Powell’ın Kongre’de gerçekleştireceği konuşma piyasa gündeminde öne çıkan başlıklar arasında yer alıyor.

XAUUSD… Altın Yatırımcısı Delta Varyantı Kaynaklı Gelişmeleri Takip Ediyor.. ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri geride bıraktığımız haftada %1.30’un altına geriledikten sonra %1.35 seviyelerine yükseldi. Altın yatırımcısı pandemide delta varyantı kaynaklı gelişmelere odaklanırken, ons altın hafif ekside başladığı haftanın ilk işlem gününde 1,800 $ sınırında işlem görüyor. 

GLDGR… Global Altın Fiyatları ve Dolar TL Kurundaki Hareketler Birbirini Dengeliyor… Dolar TL kurundaki hareketler ve global altın fiyatları arasında dengelenen gram altın bir süredir dar bir bant içerisine sıkışmış durumda. Gram altın 501 TL seviyelerinde işlem görüyor.

BRENT… Belirsiz Bir Görünümde… Yükselişe geçen koronavirüs vakalarına karşın global petrol talebinin artacağına yönelik beklentilerle birlikte brent petrolün varil fiyatı kazançlarını koruyor. Aşılama çalışmalarındaki başarıya rağmen, delta varyantı kaynaklı vaka sayılarındaki artış ve OPEC+ üyelerinin üretim artışı konusunda anlaşamamaları petrol piyasasında belirsiz bir görünüm yaratıyor.

S&P500… Üst Üste 2 Haftadır Rekor Seviyelerde Kapandı… Koronavirüs salgınında delta varyantı kaynaklı vaka sayılarındaki yükseliş global piyasalarda tedirginlik yaratsa da ABD endeksleri rekor seviyelerdeki ilerleyişini sürdürüyor. ABD Hazine Bakanı Yellen dün büyük ve karlı çok uluslu şirketlerin en az %15 vergilendirmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. FED Başkanı Powell ‘ın Temsilciler Meclisinde yapacağı konuşma bu haftanın öne çıkan başlıklarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı