Piyasaların yönü

Güncel


BIST100… Global Piyasalar Yeni Haftaya Düşük Risk İştahıyla Başladı… Yeni Haftada Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi geride bıraktığımız haftayı %0.76 yükselişle 1,433 puandan tamamladı. Global hisse senedi piyasaları genel itibarıyla olumlu bir haftayı geride bırakırken, yeni hafta başlangıcında Yellen’ın faiz konusundaki açıklamaları sonrasında dalgalı bir görünüm var. ABD ve Almanya endeks vadelileri yeni haftaya ekside başlarken, Asya piyasaları artı bölgede. Global hisse senedi piyasalarındaki karışık görünüme ve düşen risk iştahına bağlı olarak endeksin güne zayıf bir görüntüyle başlaması beklenebilir. 14 Haziran’da gerçekleştirilecek NATO Zirvesi, Erdoğan ve Biden’ın gerçekleştirmesi beklenen görüşme piyasaların odağında olacaktır.

 

 

USDTRY… 8.68 Seviyelerinde… ABD Hazine Bakanı Yellen’ın bir miktar yüksek faiz seviyesinin hem FED hem de toplum açısından olumlu olacağını söylemesiyle birlikte ABD doları yeni haftaya güç kazanarak başladı. Dolar TL kuru yeni haftanın ilk işlem gününe yükselişle başlarken, 8.68 seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

EURTRY… 10.50 Seviyesinin Üzerinde… Euro TL kuru yeni haftaya yataya yakın bir başlangıç yaparken, 10.54 seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

EURUSD… Faiz Açıklaması Sonrasında Dolar Bir Miktar Güç Kazandı… ABD’de tarım dışı istihdam artışı Mayıs ayında 675 binlik piyasa beklentisinin altında 559 bin olarak açıklandı. Beklentilerden düşük gelen tarım dışı istihdam verisi sonrasında 1.22 seviyelerine yönelen parite, Yellen’ın faiz konusundaki açıklamaları sonrasında kazançlarının bir kısmını geri verdi.

 

 

XAUUSD… Yellen’ın Pazar Günü Yaptığı Açıklama Sonrasında Geriledi… ABD’de tarım dışı istihdam verisinin beklentilerden düşük gelmesi sonrasında yükselen ons altın, Hazine Bakanı Yellen’ın yüksek faizin FED ve toplum açısından iyi olabileceğine ilişkin değerlendirmesinin etkisinde geriledi. Mayıs ayını yükselişle tamamlayan ons altın, 4 hafta sonra ilk defa geriledi. Global altın fiyatları 1,885 $ seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

GLDGR… Dar Bir Bant İçerisinde Fiyatlanıyor… Global altın fiyatlarındaki dalgalı seyir ve Dolar TL kurundaki yükselişin etkisinde geçen haftaki 525 TL seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

BRENT… Yeni Haftaya Ekside Başladı… Brent petrolün varil fiyatı 2.5 yıl sonra ilk defa 70 $ seviyesinin üzerine çıktıktan sonra yeni haftaya ekside başladı. Ekonomide toparlanma sinyallerinden destek bulan petrol piyasasında, önümüzdeki süreçte daha sıkı bir piyasayla karşı karşıya kalınabilir.

 

 

S&P500… Yellen’ın Açıklamaları Tarım Dışı İstihdam Verisi Sonrası Oluşan Risk İştahını Düşürdü… ABD Hazine Bakanı Yellen’ın yüksek faizin hem FED açısından hem de toplum açısından artı olabileceği değerlendirmesi sonrasında ABD’de endeks vadeliler yeni haftaya ekside başladı.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı