Polonya’da Müslümanlara bombalı saldırı girişimi - Gazete Haberi Gazete Manşetleri Gazete Haberleri
-5° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Polonya’da Müslümanlara bombalı saldırı girişimi

ABONE OL
Güncel Haberler - 11/13/2019 22:03 A A

Polonya İç Güvenlik Ajansı, ülkedeki Müslümanlara yönelik bombalı saldırı planlayan 2 kişiyi gözaltına aldı.

Polonya İç Güvenlik Ajansı (ABW) görevlileri, başkent Varşova ve Szczecin kentinde düzenledikleri operasyonda, ülkede yaşayan Müslümanlara yönelik bombalı saldırı planladıkları gerekçesiyle 2 kişiyi gözaltına aldı.

Söz konusu kişilerin Polonya’da bazı Müslümanları takip ettiklerini, bazılarını ise tehdit ettiklerini belirleyen ABW yetkilileri, bu kişilerin Müslüman topluluğuna yönelik bombalı saldırı hazırlığı içerisinde olduğunu da tespit etti.

ÇOK SAYIDA MÜHİMMAT VE DOKÜMAN ELE GEÇİRİLDİ

ABW yetkilileri, Mazovya, Batı Pomeranya ve Alt Karpatya bölgelerinde çeşitli yerlerde de arama gerçekleştirdi. Arama yapılan adreslerden biri olan Varşova’nın Wlochy ilçesindeki bir evde patlayıcı yapımında kullanılan malzemeler ve kimyasallar, 1 adet ateşli silah ile silah ve mühimmat yapımında kullanılan çok sayıda madde, patlayıcı madde yapımına ilişkin 170’ten fazla kitap, çok sayıda doküman ve 16 gram uyuşturucu madde ele geçirildi.

SINIR DIŞI EDİLDİLER

Söz konusu 2 kişinin bombalı saldırı hazırlığında olmak, halkı etnik ve dini temelli cinayetlere teşvik etmek, patlayıcı madde, silah, mühimmat ve uyuşturucu madde bulundurmak suçlamasıyla tutuklandığını belirten ABW Sözcüsü Stanislaw Zaryn, bu kişilerin 2011 yılında Norveç’te 77 kişiyi öldüren Anders Breivik, geçtiğimiz Ağustos ayında başkent Oslo yakınlarındaki Baerum kentindeki bir camiye saldıran Philip Manshaus ile yine geçtiğimiz Mart ayında Yeni Zellanda’da 51 kişiyi öldüren Brenton Tarrant’ı örnek aldıklarını söyledi.

Zaryn, silah eğitimi vermek için Polonya’ya bulunan Kuzey Avrupa neonazi örgütü Nordic Direnç Hareketi’ne bağlı bir İsveç vatandaşının da geçtiğimiz hafta Polonya İçişleri ve Yönetim Bakanlığı kararıyla sınır dışı edildiğini aktardı.

 

Bu haber 162 kez okundu.
ABONE OL
Güncel Haberler - 22:03 A A


BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.