16° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Project Natick deneyi için sevindirici sonuçlar geldi- ShiftDelete.Net

ABONE OL
Teknoloji Haberleri - 09/15/2020 14:36 A A


2018 yılında başlattığı deneyle tüm veri merkezini denizin dibine batıran Microsoft, bu su altı deneyinin başarılı olduğunu duyurdu. İskoçya’da yapılan ve Project Natick adı verilen deneyde 864 sunucu ve 27,4 petabyte boyutunda veri 117 fit derinliğe daldırıldı. Deney su altında depolama yapmanın ne kadar doğru bir karar olacağını ortaya koydu.

Project Natick deneyi veri merkezlerini denizin altına taşıyacak

Yüzeydeki veri merkezlerini denizin dibinde depolamanın daha güvenilir olacağı ve enerji tasarrufuna yol açacağı iddiasıyla 2018 yılında başlatılan Natick projesinde olumlu sonuçlar alındı. Karadaki veri merkezlerinin oksijen ve nem kaynaklı korozyon ve sıcaklık değişimlerine maruz kalmasının önüne geçmenin hedeflendiği projede sıcaklıktan uzak ve su geçirmez bir tankın içinde olan veri merkezinin daha az sorun çıkardığı tespit edildi. Bu sayede sunucuların ihtiyaç duyulan alanların kıyılarına küçük oranda dağıtılabilmesi ve daha fazla noktada bulut tabanlı kaynaklara erişimin sağlanması hedefleniyor.

Project Natick

Bunun yanında Microsoft, projeyle ilgili beklentilerini büyük tutuyor. Firma, su altındaki merkezinin karadakine kıyasla 8 kat daha az arıza yapma olasılığına sahip olacağını ifade etti. Ayrıca okyanusun dibinde bir tankın içinde olduğundan dolayı bu veri merkezlerine erişimin oldukça zor olduğu da göze alındığında, bu başarısızlık oranı önem arz ediyor.

Öte yandan Natick proje ekibi, sunucuların kullanım süresi sona erdiğinde kolayca çıkartılıp geri dönüştürüleceğinin de altını çizdi. Microsoft’un projesiyle ilgili tüm bilgilere ise bu bağlantı aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

 Haber Kaynağı: Shift Delete

Bu haber 24 kez okundu.
ABONE OL
Teknoloji Haberleri - 14:36 A A


BENZER HABERLER
Gazete Haberi Android Uygulamamızı İndirin