19° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Qualcomm ve MediaTek işlemcileri fiyatları düşürebilir

ABONE OL
Teknoloji Haberleri - 08/31/2020 01:00 A A


Qualcomm ve MediaTek işlemcileri boy göstermeye devam ediyor. Geçen yıldan beri gündemden düşmeyen 5G teknolojisi her geçen gün yayılıyor. Hatırlanacağı üzere 5G’li telefonların çoğu en az 700 dolar verilerek satın alınabiliyordu.

Çin, Tayvan ve Güney Kore gibi önemli ülkelerin bu sektöre yatırım yapması sayesinde fiyatlar aşağıya çekildi. Zira teknolojinin her geçen gün daha da gelişmesi maliyetleri düşürüyor. Sektördeki rekabetin artması da üreticilerin kendi müşterilerine daha uygun fiyatlı işlemci satmasını sağlıyor.

Qualcomm ve MediaTek işlemcileri fiyatları düşürebilir mi?

Çin’de satılan 5G’li akıllı telefonlar 300 dolar ila 500 dolar arasında alıcı bulabiliyor. Bu fiyatın orta segment sınıfında yer alan modeller için geçerli olduğunu söyleyelim. MediaTek işlemcilerinin yaygınlaşması fiyatları aşağıya çekti.

Tayvan temsilcisi, bu aralığın 150 dolar ila 300 dolar arasında olmasını istiyor. Eğer bu strateji hayata geçirilirse Çin’de üretilen ve 5G ile donatılan akıllı telefonların daha uygun fiyatlar eşliğinde kullanıcılara ulaştırılacağını söyleyebiliriz.

MediaTek işlemcileri

Çin’in popüler sosyal medya platformu olarak nitelendirilen Weibo’da önemli bir iddia ortaya atıldı. “Mobile chip master” isimli bir kullanıcı, Qualcomm ile MediaTek ikilisinin maliyeti 20 doların altında olan ve 5G teknolojisini barındıran işlemciler üreteceğini iddia etti.

İddia sahibi, Qualcomm tarafından üretilmesi planlanan ve maliyetli son derece düşük olan bu işlemcilerin “sm4350” kod adı ile tasarlandığını söyledi. Bu bağlamda yeni dönemde Qualcomm ile MediaTek başta olmak üzere işlemci savaşlarına şahit olabiliriz.

Qualcomm işlemcileri

Şu anda alt ve orta segment kategorisinde yer alan telefonlarda Snapdragon 690 5G, Snapdragon 768 5G, ve Snapdragon 765 5G işlemcilerini görebiliyoruz. MediaTek cephesinde baktığımızda ise bizi Dimensity 820, Dimensity 800, Dimensity 800U, ve Dimensity 720 karşılıyor.

Dimensity 600 serisini satışa sunmaya hazırlanan MediaTek, bu yıl bitmeden piyasaya en az 2 tane işlemci daha sürebilir. Çin’deki telefon fiyatlarının 700 dolar seviyesinden 300 dolar seviyesine kadar gerilemesi, kullanıcıların telefonlara olan ilgisini artırdı.

Qualcomm ve MediaTek işlemcileri

Akıllı telefon pazarı adına yaptığı araştırmalar ile tanınan IDC, bu pazarın yıllık bazda yüzde 9.5 oranında büyüyeceğini belirtti. IDC, 2020 yılının sonuna kadar yaklaşık 1.2 milyar adet akıllı telefonun satılmış olacağını da söyledi.

Eğer bu iddialar gerçeğe dönüşürse 3G ve 4G teknolojileri ile donatılan telefon modellerinin fiyatları daha da aşağıya çekilebilir. 5G’li telefonlarda yaşanması beklenen fiyat düşüşü kullanıcıların cebini rahatlatabilir.Haber Kaynağı: Shift Delete

Bu haber 29 kez okundu.
ABONE OL
Teknoloji Haberleri - 01:00 A A


BENZER HABERLER
Gazete Haberi Android Uygulamamızı İndirin