Rusya İngiltere’nin yaptırım listesine karşılık 25 İngiliz’in ülkeye girişini yasakladı - Gazete Haberi Gazete Manşetleri Gazete Haberleri
Açık
  • EURO
  • DOLAR

Rusya İngiltere’nin yaptırım listesine karşılık 25 İngiliz’in ülkeye girişini yasakladı

ABONE OL
Güncel Haberler - 11/21/2020 18:01 A ARusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İngiltere’nin Rus vergi uzmanı Sergey Magnitskiy’nin ölümü nedeniyle 25 Rus vatandaşını yaptırım listesine aldığı hatırlatıldı.

İngiltere’nin “absürt” gerekçelerle bu kararı aldığı belirtilen açıklamada, “İngiltere tarafı, Rusya’nın iç meselelerine karışma ve Rus hukuk sistemine baskı kurma girişiminde bulunuyor.” ifadesine yer verildi.

İngiltere’nin “dostça olmayan” eylemlerde bulunduğu kaydedilen açıklamada, “Mütekabiliyet gereği, 25 İngiliz vatandaşına yaptırım uygulama kararı alındı. Bu vatandaşların Rusya’ya girişi yasaklandı.” bilgisi verildi.

İngiltere, Rusya’da 230 milyon dolarlık yolsuzluk dosyasını inceleyen Sergey Magnitskiy’nin ölümü nedeniyle 25 Rus vatandaşını yaptırım listesine almıştı. Bu listede, Rusya Soruşturma Komitesi Başkanı Aleksandr Bastrıkin, Rusya Başsavcı Yardımcısı Viktor Grin, eski Rusya İçişleri Bakan Yardımcısı Aleksey Aniçin, İçişleri Bakanlığı çalışanları ve hakimler yer alıyor.

– Sergey Magnitskiy’nin ölümü

Hermitage Capital Management Fonu avukatlarından Sergey Magnitskiy’nin, 2009’da Rusya’da gözaltındayken hayatını kaybetmesinin ardından ABD ve Avrupa ülkeleri, Rusya’nın gözaltı süresince gerekli önlemleri almadığını savunarak sorumlu bürokratların cezalandırılmasını istemişti.

Bu kapsamda 2012’de ABD’de kabul edilen Magnitskiy Yasası, insan hakları ihlallerinde bulunduğu belirtilen Rus bürokratların ABD’ye girişinin engellenmesi de dahil bir dizi yaptırım getirmişti.

Kongrenin 2016’da yaptığı düzenlemeyle söz konusu yasa, ABD yönetiminin dünyanın herhangi bir ülkesindeki insan hakları ihlalleri kapsamında ilgili kişi ve kurumlara yaptırım kararı alabilmesine imkan tanıyacak şekilde genişletilmişti.

Kaynak: AA

Bu haber 38 kez okundu.
ABONE OL
Güncel Haberler - 18:01 A A


BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.