“Doktoruna Sahip Çık” Kampanyasına On Binlerce Destek

Sağlık


Değişim platformu Change.org’da doktorların insani ve adil şartlarda çalışmasına ilişkin başlatılan “Doktoruna Sahip Çık” imza kampanyası 1 günde binlerce kişinin desteğini aldı.

Cumhurbaşkanı’ nın hekimlere yönelik “Varsın gidiyorlarsa gitsinler” sözleri üzerine Change.org Türkiye’de, İpek Sönmez tarafından “Doktoruna Sahip Çık!” adlı bir imza kampanyası başlattı. Hekimlerin “Sağlıkta Şiddet Yasası”nın çıkarılması başta olmak üzere güvenli çalışma ortamı, insani çalışma şartları gibi taleplerinin yer aldığı kampanya bir günde 16 binden fazla kişi tarafından imzalandı.

ÜNLÜ İSİMLERDEN DESTEK GELDİ

Aslıhan Gürbüz ve Mert Fırat gibi ünlü isimlerin de sosyal medya hesaplarından destek verdiği imza kampanyasının talepleri şu şekilde sıralandı:

  • Temel ücret, insanca çalışma koşulları ve güvenli çalışma ortamları

  • 7200 ek gösterge

  • TTB’nin yıllardır önerdiği ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’nın çıkarılmasını ve sağlıkta şiddetin sona ermesi

  • Covid-19’un bütün sağlık çalışanları için illiyet bağı aranmaksızın meslek hastalığı olarak kabul edilmesi

  • Asistan hekimlerin asli işlerinin eğitimleri olduğunun kabulünü, ucuz emek sömürüsüne denk düşen uygulamalara son verilmesi

  • Özel sektörde ciro baskısına, şirket kurdurma zorlamasına son verilmesini, güvenceli sendikalı, çalışma koşullarının oluşturulması

  • Pandemide çalışılan her yıl için 120 gün yıpranma payı

“Doktoruna Sahip Çık" Kampanyasına On Binlerce Destek

Bilim Sağlık Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.