Türkiye Yeni Olgu Sayısında Dünyada 9. Sırada !

Sağlık


Türk Tabipler Birliği (TTB) yaptığı açıklamada ülkemizdeki covid sürecinin işlemesi ile ilgili sorunları açıklayarak vatandaşlara çağrıda bulundu. Türkiye Yeni Olgu Sayısında Dünyada 9. Sırada ! Türkiye 24 Ocak 2022 tarihi ile, covid sayısında dünyada 7. Avrupa’da 5. sırada yer alıyor.

Sağlık Bakanlığı açıklanmış verilerine göre Covid ölümlerinin yüksek seyri devam derken, yurttaşların önemli bir bölümünü son 6 ayda kaybettiğimizi hatırlamamız gerektiğini belirten Türk Tabipler Birliği, “Toplam ölümlerin %24,2’si 11 Mart 2020 ile 31 Aralık 2020 arasında, %33,5’i 1 Ocak 2021 ile 30 Haziran 2021 arasında ve %42,3’ü 1 Temmuz 2021 ile 18 Ocak 2022 arasında kaydedilmiş, ilk dokuz ayda bu rakam toplam ölümlerin dörtte birine denk düşerken, son altı ayda ilk dokuz ayın neredeyse iki katına yakın insanımız kaybedilmiştir. Bunlar sadece rakamlar değil, hepimizin sevdiği yakınları,  biricik canlardır.” dedi.

 

Türk Tabipler Birliği'nden Vatandaşlara Covid Çağrısı

Son zamanlarda bilimsel gelişmelerin sonuç ve öngörülerine aykırı olarak ilan edilen kararlar ile hızlı tanı testleri yaygın uygulamaya konulmadığı halde PCR testi uygulamalarında belirgin kısıtlamalara gidilerek testlerin önemli bir bölümünden vazgeçildiğini belirten TTB, “Daha önce vaka ve hasta arasında yapılan dayanaksız, tıbbi ilkelere aykırı ayrımın bir benzeri ile karşı karşıya kalınmış,  temaslılarda dahi belirti varlığı halinde tarama yapılması planlanmıştır. Bulaşıcı hastalıklarda temel bir ilke olan bulaş zincirini kırma adımı yok sayılmıştır.” dedi.

HASTALIĞI AĞIR GEÇİRENLER GÖZ ARDI EDİLİYOR!

Omicron varyantının daha hafif hastalık beklentisiyle eşleştirilmesi, yaşanan sürecin yıkıcı etkilerini belirginleştirme tehlikesini barındırdığını belirten TTB, Sağlık Bakanı’nın 24 Ocak 2022’de sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada hem sağlık sisteminin aşırı yükü hem de tam aşılı olsalar dahi hastalığı ağır geçirebilen gruplar göz ardı edildiğini belirtti. Aşısız, hatırlatıcı dozu eksik, yetersiz koruyuculuk sürecine girmiş, ileri yaşta, bağışıklığı baskılanmış hastalıkları olanlar varyanttan bağımsız olarak ağır hastalık, hastaneye yatış ve ölüm riskiyle yüzleşmektedir. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

YOUTUBE KANALIMIZ

Bilim Sağlık Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.