Şahin: “İktidarın en tepesindekinin orantısız tutumuyla ülkemiz büyük bir krizin eşiğinden döndü”

Güncel


DEVA Partisi sözcüsü İdris Şahin, partisinin Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısıyla gündemi değerlendirdi.

Şahin’in açıklamaları şöyle:

‘Yangına körükle gitmek dış politikamızda alışkanlık haline gelmiştir’

“Büyükelçilerin kendi ülkelerinin görüşlerini aldıkları talimat üzerine veya talimatsız kendi iradesiyle Dışişleri Bakanlığı nezdinde gündeme getirmeleri diplomatik teamüllere uygundur. Son olayda kamuoyuna açık yapılan ve Türkiye’deki yargı sistemini hedef alan açıklamaları Viyana Sözleşmesinin 41. Maddesinde yer alan hususlara aykırıdır. Bu açıklama usulen yersiz içeriği ile diplomatik teamüllere de aykırıdır. Bu hususta en ufak bir şüphe yoktur. Lakin yangına körükle gitmek bizim dış politikamızda alışkanlık haline gelmiştir. Astarı yüzünden pahalı olacak işlerde şahsi ikbal değil kamunun yararını düşünmek gerekir.”

‘İktidarın en tepesinden verilen orantısız tepki nedeniyle ülkemiz büyük bir krizin eşiğinden dönmüştür’

“Dışişleri Bakanlığında atılacak diplomatik bir adımla krizi çözme imkânı varken iktidarın en tepesinden verilen orantısız tepki nedeniyle ülkemiz büyük bir krizin eşiğinden dönmüştür. Gelinen aşamada büyükelçiler krizinin diplomatik yolla durdurulması memnuniyet vericidir. Krizin büyümesinin vahim sonuçları dışişleri bürokratlarının sağ duyulu yaklaşımlarıyla durdurulmuştur. Bu arada keskin sirke küpüne zarar vermiş, vatandaşımız büyük bir ekonomik bedel ödemiştir.”

‘Vatandaşlarımızın haklarını AİHM’de aramalarına yol açmamalıyız’

“Batılı elçilerin açıklamalarına tepki koymak ve karşılık vermek elbette ki bağımsız bir ülkenin yapması gereken bir davranıştır. Ancak bu aşamaya gelmeden de ülke olarak sorumluluklarımızı bilerek, ev ödevlerimizi de yapmamız gerekir. Buradan hareketle ülkemizdeki yargılamalarda hak ihlallerinin önüne geçmek, adil yargılama ve adil karar mekanizmalarını işletmekle yükümlü olduğumuzu, AİHM öncesi bir mekanizma olan AYM kararlarını tam olarak uygulamalı ve alt mahkemelerin adil kararlar vermesini sağlayarak vatandaşlarımızın haklarını AİHM’de aramalarına yol açmamalıyız. Bu alandaki zaafları ülkemiz aleyhine kullanmak isteyenler olursa ki; her zaman olacaktır. Onlara bekledikleri fırsat ve malzemeyi sunmaktan vazgeçmeliyiz.”

‘Sayın Erdoğan’ın ‘Türk yargısı kimseden talimat almaz’ sözündeki ‘kimse’ kavramına kendisi de dahil’

“Sayın Erdoğan’ın ‘Türk yargısı kimseden talimat almaz’ beyanını çok önemli buluyoruz. Ancak bu ‘kimse’ kavramının içerisinde kendisinin de olduğunu hatırlatmayı bir görev addediyoruz. Uluslararası alanda sözümüzün gücü ve etkisi tutarlı olmakla, anlaşmalara bağlı kalmakla, güvenilir olmakla sağlanır. Türkiye kendi anayasasını ve iç hukukunu bile uygulamaktan uzak keyfi bir yönetimle, uluslararası anlaşmaları yok sayarak veya bir anda anlaşmadan çekilerek batılı hükümetlerin üstenci bakışına ve çifte standardına karşı etkili olamaz.”

‘Diplomasiyi tercih eden Dışişleri bürokratlarımızı kutluyoruz’

“Onlardan bazıları muhtemelen Türkiye’de rasyonel kararlarla davranamayan, günlük duygusal tepkilerle ülkeyi yönetmeye çalışan tek kişilik bir hükûmetin varlığını bilerek nasıl bir tepki geleceğini de öngörmüştür. Türkiye’yi hukuktan, adaletten ve demokrasiden uzak bir dünyaya ve ilişkiler ağına doğru itmeyi amaçlayan bu tür yaklaşımlara karşı Türkiye’nin devlet aklı bu durumu görmeli, aklın, bilimin ve diplomasinin kurallarına uygun çözümler geliştirmelidir. Son olayda diplomasiyi tercih ederek devlet aklını kullanan Dışişleri bürokratlarımızı da buradan kutluyoruz.”

‘Genç hekimler mesleklerini büyük tutkuyla ifa edecekleri dönemde psikolojik şiddete ve insanlık dışı çalışma sürelerine maruz kalıyorlar’

Bu içerik, Hibya Haber Ajansı tarafından hazırlanmıştır. Haber sistemimize otomatik olarak çekilip yayına verilmektedir. Bu içerikler üzerinde gazetehaberi.com editörlerinin herhangi bir tasarrufu yoktur, sorumluluk ilgili ajansındır.