SALT 10. yılını kutluyor

Güncel


SALT’ın 2011’den bu yana devam eden Bak kim var? konuşmaları, 10’uncu yıl özelinde, kurumun çalışmaları ve iş birliklerini konu alan bir video serisi olarak hayata geçiriliyor. SALT bünyesinde çeşitli araştırma projelerine, sergi ve programlara katkı sunan davetli katılımcılarla hazırlanan videolar, 15 Haziran’dan itibaren birer hafta arayla saltonline.org ve SALT Online sosyal medya kanallarında yayına girecek. Kurumun 10 yılından farklı içeriklerin işlendiği seri, grafik tasarımcı Aslı Altay, yazar Emre Ayvaz, araştırmacı Eylül Şenses ile sanatçı Serkan Taycan, tarihçiler Firuzan Melike Sümertaş ile Ahmet Ersoy, ekmekçi Erman Topgül ile yemek yazarı Büşra Sağlam’ın konuşmalarıyla başlayacak.

“Kraliçe Tipografi Sistemi” 15 Haziran’da yayında

1 SALT Kitabı’nın (2015) yanı sıra SALT’ta gerçekleştirilen 3 serginin tasarımını üstlenen Aslı Altay, SALT’ın yazı karakteri sistemi Kraliçe’yi anlatıyor; kurumun bir logo yerine, yıllar içerisinde farklı tasarımcıların iş birliğiyle katmanlı bir kimlik yapısı inşa etmesinin anlamına değiniyor.

“Reşad Ekrem Koçu’nun İstanbul Ansiklopedisi” 22 Haziran’da yayında

SALT’ın, Kadir Has Üniversitesi ortaklığında yürüttüğü İstanbul Ansiklopedisi Arşivi çalışmaları kapsamında, Reşad Ekrem Koçu’nun hayatını adadığı ansiklopedi ve ilişkili belgeler çevrim içi erişime açılacak. Yüksek lisans tezini İstanbul Ansiklopedisi üzerine yazmış olan proje danışmanı Emre Ayvaz, bu benzersiz yayının alametifarikasına dikkati çekerken 3 yıllık proje hakkında bilgi veriyor. 

“İstanbul’un Mandaları” 29 Haziran’da yayında

SALT Beyoğlu’ndaki ‘İKLİMCİL: Mevsimler Sürüklenirken’ sergisinin içerik geliştirme sürecine destek veren Eylül Şenses ile The Lasting Pond [Kalıcı Gölet] (2021) adlı vaka araştırmasına ‘İki Deniz Arası’ yürüyüş rotasıyla dâhil olan Serkan Taycan, manda yetiştiriciliğinin İstanbul’daki yerini sergi bağlamında müzakere ediyor.

“Osmanlı’da Kadın Baniler” 6 Temmuz’da yayında

SALT’ın 2017’de düzenlediği İşveren Sergisi için imparatorluk döneminde kadınların İstanbul’da inşa ettirdiği yapıları haritalandıran Firuzan Melike Sümertaş, 15’inci yüzyıldan 20’nci yüzyıla bu yapıların toplum hayatına dair neler söylediğini değerlendiriyor. Ahmet Ersoy ise, haritanın hazırlığında başvurulan zengin bir kaynak olarak Ali Saim Ülgen Arşivi odağında, SALT Araştırma’daki çok katmanlı koleksiyonların değerini aktarıyor. 

“Kolektif Fırın” 13 Temmuz’da yayında

SALT Beyoğlu’ndaki Mutfak’ta 2019’da düzenlenen ekmek atölyelerinde yürütücülük yapan Erman Topgül (Mayalı Dilimler) ile yemek yazarı Büşra Sağlam, bu buluşmaların temiz gıda konusunu katılımcılarla tartışmaya vesile olduğundan bahsediyor; ekmek atölyesi, tohum takası ve belgesel film gösterimi gibi etkinliklerin şehir hayatındaki önemini yorumluyor.

Hibya Haber Ajansı