Sarma Barajı Manisa’ya can suyu katacak

Teknoloji


MANİSA -HAŞİM KARATAŞ -Tamamlandığında 9 bin 50 dekar araziye can suyu sağlayarak, bölge ekonomisine yaklaşık 13 milyon 260 bin lira ek gelir sağlayacak Manisa Sarma Barajı’nın gövde dolgusu tamamlandı.  

”Şehzadeler kenti” Manisa’nın Yunus Emre ilçesine bağlı 8 mahalleyi modern sulamayla tanıştıracak Sarma Barajı’nın inşaatında adım adım sona yaklaşılıyor. 
9 bin 50 dekar verimli araziyi borulu basınçlı sistemle sulayacak olan barajın gövde dolgusu tamamlandı. 

Sarma Çayı üzerine inşa edilen barajın gövdesinin ön yüzü, beton kaplı kaya dolgu tipinde inşa edildi. Temelden yüksekliği 48 metre olan barajın gövdesi için yaklaşık 630 bin metreküp dolgu yapıldı.

DSİ 2. Bölge Müdürü Birol Çınar, HİBYA’ya yaptığı açıklamada, Sarma Barajı’nın 18 milyon 570 bin metreküp su tutma kapasitesine sahip olacağını belirterek, ”Henüz barajda su tutmadık. Ön yüz beton kaplama ve sulama şebekesi için yakında ihaleye çıkacağız. Hedefimiz projeyi önümüzdeki yıl sonuna kadar tamamlayarak vatandaşımızın hizmetine sunabilmek.” dedi.

– 450 kişiye istihdam sağlayacak

Manisa Sarma Barajı ve Sulaması Projesi tamamlandığında azalan sulama maliyetleri ile birlikte üretim giderleri de düşecek, tarlarda verim artacak. Barajın bölge ekonomisine katkısı 2021 rakamlarıyla yıllık 13 milyon 260 bin lira olacak. Proje ayrıca 450 kişiye de ek istihdam olanağı sağlayacak.

Hibya Haber Ajansı