30° Parçalı az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

SAVAŞ MEYDANLARININ AĞIR ABİLERİ TANK VE ZIRHLI ARAÇLARA ASELSAN AKLI

Savunma Sanayi Haberleri - 05/21/2020 17:00 A A


Savaş sahasının ağır abileri tank ve zırhlı araçlar, çeşitlendirilmiş akıllı mühimmatlarla ağırlıklarını iyice artırıyor.

Gelişen atış kontrol sistemleri ile birlikte kullanımı yaygınlaşan akıllı mühimmatlarla tank ve zırhlı araçlar, muharebe sahasında oyun değiştirici rol üstleniyor.

ASELSAN Sistem Mühendisliği Direktörlüğü Savunma Sistem Teknolojileri (SST) Kıdemli Uzman Mühendisi Gökmen Cengiz, ASELSAN Derginin son sayısında “Tank ve Zırhlı Araçlarda Akıllı Mühimmat Uygulamaları” başlıklı bir makale kaleme aldı.

Cengiz, tank ve zırhlı araçların gücünü arttıran mühimmatları konu alan yazısında ASELSAN’ın çalışmalarını ve 35 mm Parçacıklı Mühimmatın etkisini anlattı.

Gökmen Cengiz’in makalesinden ilgi çekici bölümler:

KORKUT, Ateş İdare Cihazı (AİC) ile 35mm Modernize Çekili Toplarda (MÇT) kullanılmak üzere geliştirilen ve temel hedef seti havadan karaya füzeler olan 35 mm Parçacıklı Mühimmat; zırhlı araçların vurucu etkinliğini katlayarak artıracağı değerlendirilerek bu alana uyarlandı.

35 mm Parçacıklı Mühimmat

Mühimmat içerisindeki parçacık sayısı ve dizilimi hedef üzerindeki parçacık yoğunluğunu artıracak şekilde güncellendi; mühimmatın hedef setine etkili menzili artırıldı.

Gerektiğinde programlanmadan atılabilen mühimmat zırhlı araçlara, binalara ve sığınaklara karşı üstün delme performansı sağlayabiliyor.

Geliştirilen bu mühimmat, atış kontrol için 35 mm Parçacıklı Mühimmat ile aynı donanım ve yazılımları kullanıyor.

Böylece envanterde olan KORKUT ve AİC+MÇT sistemlerinde de bu mühimmatın kullanımı mümkün hale geldiği gibi hava savunma amaçlı geliştirilen 35 mm Parçacıklı Mühimmat’ın da KORHAN gibi sistemlerde kullanımı mümkün oldu.

ASELSAN, 35mm Parçacıklı Mühimmat geliştirilmesinde edindiği tecrübeyi kullanarak 40 mm Yüksek Hızlı Akıllı Bombaatar Mühimmatı geliştirdi.

Söz konusu mühimmat, namlu çıkışında programlandığı zamanda havada paralanma yeteneğine sahip olup, hem sütre gerisindeki hedeflere hem de İHTAR sistemine entegre edilmesi halinde mini İHA’lara karşı başarıyla kullanılabiliyor.

Uzaktan komutalı silah sistemlerine takılı MK19 silahından atılabilen mühimmat, SARP sistemi takılı araçlarda anti-personel etkili mühimmat olarak kullanılabilecek.

ASELSAN tarafından akıllı mühimmatlar alanında orta kalibre yoğunluklu yürütülen çalışmalar genişletilerek tank ve obüs mühimmatları için de akıllı mühimmat çalışmalarına başlandı.

Bu kapsamda 120 mm HE tipi tank mühimmatlarına akıl kazandırılması çalışmaları da yapılıyor.

Klasik 120 mm HE mühimmatına akıllı tapa entegre edilerek geliştirilen 120 mm Akıllı Tank Mühimmatı (120 mm ATM) elektronik zaman ayarı ve elektronik çarpma özelliklerine sahip olacak.

120 mm ATM ile anti-tank mevzilerinde saklanmış/pusuda bekleyen korumalı/korumasız tehditlerin üzerinde paralanma sağlanarak etkisiz hale getirilmesi de hedefleniyor.

Düşman unsurlardaki mekanize araçların üzerinde yer alan kritik alt sistemlerin (örn: periskoplar) imhası için de 120 mm ATM son derece etkili bir çözüm olacak ve bu unsurların uzak mesafelerden yüksek ihtimal ile görev yapamaz hale getirilmesi sağlanacak.

Makalede, topçu mühimmatının uçuş yolunda düzeltme yapılarak, bu mühimmatlara hassas vuruş yeteneğinin kazandırılması hususunun, harekât etkinliği açısından kullanıcı unsurlarca yoğun biçimde talep edildiği de belirtiliyor.

ASELSAN’ın buna yönelik faaliyetleri, öncelikle 155 mm kalibre mühimmatla birlikte görev yapacak çok maksatlı tapa özelliklerini bünyesinde barındıran bir kanatçıklı tapa geliştirilmesiyle başladı.

Çalışmanın farklı kalibrelere yaygınlaştırılmasının hedeflendiği belirtiliyor.Kaynak : Savunmasanayi.Org

Bu haber 37 kez okundu.
Savunma Sanayi Haberleri - 17:00 A A
BENZER HABERLER