Maaş Kesintisi İsyanı Sürüyor !

Siyaset


Sendikaya üye olmadıkları gerekçesiyle maaşlarında kesinti yapılacak olan İzmir’deki onlarca sağlık çalışanının isyanı sürüyor. Pandemi döneminde canları pahasına yoğun iş yükü altında çalışan tıbbi sekreter ve temizlik görevlileri, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği’ne toplu dilekçe vermeye hazırlanıyor.

İşte o dilekçe

KATİP ÇELEBİ ÜNV. ATATÜRK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ
BAŞHEKİMLİĞİNE

KONU : Toplu İş Sözleşmesinden faydalandırılmamız hakkında
İLGİ : Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün E-47104536-869 sayılı yazısı

İlgi yazınız ile 28/09/2021 tarihli dilekçeme verdiğiniz cevap Anayasaya aykırılıklar içermektedir. Aşağıda açıklamaya çalıştığımız gibi Hastaneniz çalışanı olan biz sağlıkçılar BİR SENDİKAYA ÜYE OLMAYA ZORLANMAKTA, ÜYE OLMAYANLAR İSE CEZALANDIRILMAYA ÇALIŞILMAKTADIR.
1. Sağlık Bakanlığı adına Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) ile Öz Sağlık ve Sosyal Hizmet İşçileri Sendikası (ÖZ SAĞLIK-İŞ) arasında 08/09/2021 tarihinde bir Toplu İş Sözleşmesi (TİS) imzalanmıştır.
2. 08/09/2021 tarihinde imzalanan bu sözleşmenin 4. Maddesinin b bendinin son cümlesi ANAYASAYA AYKIRIDIR. Zira 6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nun 39. Maddesinin ilgili cümlesi ANAYASA MAHKEMESİ tarafından iptal etmiştir.
3. Üstelik Taraf Sendika Üyesi Olmayan İşçilerin Toplu İş Sözleşmesi Hükümlerinden Yararlanmalarını Engelleyen Kuralın Anayasa Mahkemesi’nin 30/12/2020 tarih ve E.2020/57 numaralı dosyada yani TİS’im imza tarihinden çok önce gerçekleşmiş, Resmi Gazete’nin 3/3/2021 günlü 31412 sayılı nüshasında da ile yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
4. 30/12/2020 tarihinde Anayasa Mahkemesi tarafından Anayasa’ya aykırı bulunarak iptal edilen ve dolayısıyla hukuk düzenindeki varlığı ortadan kalkan bir cümlenin SAĞLIK BAKANLIĞI (TÜHİS) ile Öz Sağlık-İş arasında 08/09/2021 tarihinde imzalanmış olan TİS’te yer bulması MANİDAR olmakla birlikte YOK HÜKMÜNDEDİR.
5. TİS Tarafı sendikanın üyesi işçilerden alındığı gibi benden de DAYANIŞMA AİDATIMIN 01/01/2021 TARİHİNDEN BAŞLAYARAK KESİLMESİ VE TİS’TEN taraf sendika üyesi işçilerle aynı koşullarda yararlanmamın sağlanmasını, aksi taktirde yasal yollara başvuracağım bilinmesini saygılarımla arz ve talep ederim. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bilim Sağlık Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.