Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /var/www/vhosts/gazetehaberi.com/httpdocs/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 155
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /var/www/vhosts/gazetehaberi.com/httpdocs/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 159

Sony FX3 tanıtıldı: 13 saat kesintisiz 4K kayıt

Teknoloji - 24 Şubat 2021 00:24 A A


Aynasız fotoğraf makineleri ile son yıllarda sektörde hakimiyeti eline geçiren ve rakiplerine kıyasla daha temkinli adımlar atan Sony son dönemde atağa geçti. Yaklaşık 3 hafta önce tanıtılan ve 50.1 Megapiksel sensöre sahip olan Sony Alpha 1’in ardından bu kez Sony FX3 özellikleri ve fiyatı ile karşımıza çıktı.

Cihazın tasarımı Alpha (A) serisini akıllara getiriyor olsa da, video yetenekleri yani özellikleri sinema odaklı kameralara ev sahipliği yapan FX serisinin FX6 ve FX9 modellerine daha yakın. Kompakt boyutları başta belgesel ve havadan çekim olmak üzere şartların zor olduğu alanlarda avantaja dönüşüyor.

Sony FX3 özellikleri: A7S III’ün daha profesyonel hali

FX3 yapısı ve boyutları ile a7S III’e oldukça benziyor. Ancak temelde FX3’ün bir sinema kamerası olduğunu gözler önüne seren önemli farklar var: Elektronik vizörün kaldırılması bunlardan birisi.

Sony FX3 özellikleri: A7S III'ün daha profesyonel hali

Görüntü yönetmenleri elektronik vizör veya LCD ekranın aksine profesyonel ekranlara daha fazla güvenmesi. Ayrıca FX3’ün aktif soğutmaya yani bir fana sahip olması ve tutamaç şeklindeki aksesuarı ile özellikle ses konusunda çok avantaj sunması dikkat çeken farklar. Buna ek olarak FX3’te video kaydının başlayıp başlamadığını gösteren bir LED bulunuyor.

Ekranın hemen üst kısmına yerleştirilen bu LED ışık, çok düşük bir ihtimal gibi görünüyor olsa da birçok kişinin başına gelen video kaydını başlatmayı unutmanın önüne geçmeyi hedefliyor.

Tutamaç şeklinde aksesuar (altta) cihaza çift XLR / TRS bağlantı noktası eklemenizi sağlıyor. Bu sayede yaklaşık 6000 dolar fiyat etiketine ve çok daha büyük boyutlara sahip olan FX6 ile aynı ses seçeneklerine sahip oluyorsunuz.

 – 10.2 Megapiksel Full Frame (Tam Çerçeve) sensör
 – 120 FPS’ye kadar 4K video kaydı
 – Yüz tanıma ve Eye-AF (Göz) ile otomatik fokus
 – UHD 4:2:2 10-bit dahili kayıt
 – S-Cinetone
 – Atomos Ninja 5 ile harici RAW video kaydı
 – 240 FPS’ye kadar HD video kaydı
 – Dört kanallı ses kaydı
 – Tam boyutlu HDMI
 – 5 eksenli gövde içi stabilizasyon

15 durak dinamik aralık vaat eden FX3 düşük ışık koşullarında üst seviye videolar çekebiliyor. 4K çözünürlükte 120 FPS’ye çıkabiliyor olması ağır çekim videoların önünü açıyor. Buna ek olarak A7S III’e kısa süre önce yazılımı güncellemesiyle gelen S-Cinetone renk profiline de sahip.

715 gram ağırlığı göz önüne alındığında (A7S III’ten 16 gram fazla) çok güçlü bir çözüm olan FX3, dahili olarak 10 bit 4:2:2 4K video kaydı yapabiliyor ve tam boyutlu HDMI portu sayesinde 16 bitlik ham videoyu Atomos Ninja 5 gibi harici bir kayıt cihazına aktarabiliyor.

Böyle bir kamerada neden 8K yok? sorusunun cevabı oldukça basit: Yüksek çözünürlük ve kompakt boyutlar bir araya geldiğinde ısı ortaya çıkıyor. Dahili fanlara sahip olan FX3’ün 13 saat boyunca 4K 60 FPS video kaydı gerçekleştirebildiği belirtiliyor.

Bu oldukça etkileyici ve yeterli bir süre. Yerleşik ND filtrelerinin olmaması film yapımcılarını üzerken, FX3’ün Sony Airpeak Drone ile uyumlu olduğu resmi olarak açıklandı. Bu sayede havadan çekimler yapmak mümkün.

Sony FX3 fiyatı ne kadar?

Sony FX3 fiyatı 3899 dolar olarak belirlendi, evet biraz pahalı. Ancak sahip olduğu özellikler göz önüne getirildiğinde “pahalı” kelimesi göz ardı edilebilir. Sony A7S III modelini nasıl etkileyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Sony FX3 hakkında ne düşünüyorsunuz? Sony’nin bugüne kadarki en küçük ve ucuz sinema kamerasını nasıl buldunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz….Kaynak

Bu haber 1 kez okundu.

Android Uygulamamızı İndirmek İçin Tıklayın

Teknoloji - 00:24 A A


BENZER HABERLER