Sony, vlogger’lar ve video içerik üreticileri için yeni lensi tanıtıyor

Teknoloji


Sony, Alpha serisinin ilk değiştirilebilir lensli vlog kamerası olan yeni ZV-E10’u kamuoyuna tanıttı. Baştan sona vlogger’lar için tasarlanan yeni kamera, Sony’nin gelişmiş görüntüleme teknolojisini üst düzey kullanım kolaylığı ve video içerik üreticileri için optimize edilmiş özellik seti ile bir araya getiriyor. 

ZV-E10’un merkezinde, yüksek hassasiyet, ayrıntılı doku tasviri ve doğal efekti ile yüksek kalitede görüntüler üretebilen 24,2 megapiksel (yaklaşık, efektif) APS-C Exmor CMOS sensör ve BIONZ X görüntü işleme motoru yer alır. Buna ek olarak ZV-E10, bulanık (bokeh) ve net arka plan arasında kolayca geçiş yapabilen “Background Defocus” (Arka Plan Netlik Ayarı) ve odağı öznenin yüzünden vurgulanmak istenen nesneye otomatik olarak kaydıran “Ürün Teşhir Ayarı” modu da dahil olmak üzere, popüler dijital fotoğraf makinesi ZV-1’de vlogger’ların işini kolaylaştıracak özelliklere sahiptir.

Sony Europe Dijital Görüntüleme Ürün Pazarlama Direktörü Yann Salmon Legagneur, “Sony’nin ilk değiştirilebilir lensli vlog kamerası ZV-E10 ile günümüzün içerik üreticilerinin giderek artan ihtiyaçlarına karşılık verecek olmanın heyecanını yaşıyoruz,” diyor. “Yeni ZV-E10, daha büyük sensörlü değiştirilebilir lensli bir kamera işlevselliğini ve mükemmel görüntü kalitesini, video blog hazırlama için özel olarak tasarlanmış kullanıcı dostu özelliklerle bir araya getiriyor. Bu sayede daha gelişmiş bir sisteme geçiş yapmak isteyen video içerik üreticileri için ideal bir araç haline geliyor.”  

ZV-E10, hafif gövdesinin (yaklaşık 12 oz. / 343g içinde video öncelikli bir tasarım barındırır ve içerik üreticilerin kameranın üst kısmına harici mikrofon bağlamasına olanak tanıyan popüler yana açılır değişken açılı LCD Ekrana sahiptir. Bu, bir yandan çekim hazırlıklarını kolaylaştırırken bir yandan da kullanıcıların ekranı özçekim modunda ve gerek yüksek gerekse alçak açılardan görebilmelerini sağlar.

ZV-E10, ekranın yanı sıra, kameranın üst kısmında bulunan ve içerik üreticilerin tek bir dokunuşla tercih ettikleri çekim modları arasında kolayca geçiş yapmalarına olanak tanıyan yeni bir Fotoğraf / Film / Ağır ve Hızlı çekim düğmesi de dahil olmak üzere, video blog hazırlamak için özel olarak tasarlanmış pek çok farklı ve kullanımı kolay işlev içerir.

Yeni kamera ayrıca, 4K (QFHD: 3840 x 2160) video çekimi ve yüksek görüntü kalitesine sahip Ağır Çekim (FHD 120p) gibi gelişmiş video özellikleri mevcuttur. Aktif Mod ile elektronik görüntü sabitleme özelliği de bulunur ve yürürken ya da elle çekim yaparken bile sabit video kaydı yapabilmeyi sağlar. Ayrıca, ZV-E10’Un gelişmiş AF (otomatik netleme) teknolojisi, mükemmel takip performansıyla hızlı ve hassas AF’nin yanı sıra net ses kaydı için yüksek kaliteli ses sunar. 

Sony Vlog Challenge

Bu duyuru ile birlikte Sony, katılımcıları en tutkulu oldukları ve en çok heyecan duydukları konuda bir video blog oluşturmaya teşvik eden Sony Vlog Challenge’a ikinci kez ev sahipliği yapacak.

Yaratıcı Çok Yönlülük 

Değiştirilebilir lensli yeni kamera ZV-E10, kullanıcının çekmek istediği her sahne için ideal lensi kullanarak yaratıcı ifade biçimlerinin sınırlarını genişletmesini sağlıyor. Sony’nin E-mount lens serisindeki uyumlu lenslerin çeşitliliği, kullanıcının yaratıcı vizyonuna en uygun lensi seçebilmesine olanak tanıyor. 

Gelişmiş Otomatik Netleme

Sony’nin sektör lideri AF teknolojisi, kullanıcının netleme görevlerini kameraya bırakmasına ve böylece çekimi kurgulamaya odaklanmasına imkân veriyor. ZV-E10, kameranın hareket halindeyken ve zorlu ortamlarda kayıt yaparken bile hızlı ve hassas otomatik netleme için nesnenin yüzünü ve gözlerini takip etmesini sağlayan ‘video modunda Gerçek Zamanlı Takip yeteneğiyle Hızlı Hibrit AF ve Gerçek Zamanlı Eye AF özelliklerine sahiptir. Kullanıcı ayrıca, yaratıcı tercihlerine göre hızlı veya yavaş netleme arasında seçim yapmak üzere kameranın AF Geçiş Hızı ve AF Nesne Değişikliği Hassasiyeti gibi AF ayarlarını kişiselleştirebiliyor. 

Ayrıca, ZV-E10’un Dokunmatik Netleme işlevi, kullanıcının ekrana dokunarak durağan görüntülerdeki odak konumunu sezgisel olarak ayarlayabilmesine imkân verir. Kullanıcı, tek bir dokunuşla, odak konumunu anında kadraj içerisindeki bir nesneye kaydırabilir. Bu işlev hem fotoğraf hem de video modlarında kullanılabilir.