Speedway GP bu hafta sonu Rusya’da

Spor


Kesintisiz Yarış Keyfi; Speedway

Motorsporları üç ana evreden oluşur, start, yarış ve finiş. Bu üç evrenin de çok önemi vardır. Seyirci yarışın bütününü etkileyen bu bölümleri görmeyi ister. Ancak motorsporlarının neredeyse tüm dallarında bu üç evreyi de aynı anda görmek mümkün değildir. Speedway dışında.. Speedway Motosiklet Yarışlarını izlemek için tribüne giden seyirci tüm aksiyonu aynı anda kesintisiz izleyebilir. Bu da Speedway’in seyir zevkini diğerlerinden ayıran bir özelliktir. Saat yönünün tersine, oval bir toprak pistin etrafındaki tribünde oturan seyirciler hem startı hem yarışı hem de finişi kesintisiz olarak izleyip tüm heyecanı takip edebilirler. 

 Motorsporları Tarihi Kadar Eski Bir Yarış

1900’lerin başında insanoğlunun bisiklete bir motor takarak motosikleti ortaya çıkarmasından hemen sonra toprak üzerinde oval pistlerde yapılan yarışlarla speedway ortaya çıktı. 

İlk olarak Amerikalı yarışçı Don Johns tarafından fikri ortaya atılsa da Speedway gelişimini Yeni Zelanda, Avustralya ve İngiltere’deki yarışlarla sürdürdü.Don Johns, motosikleti kaydırarak toprak üzerinde viraj alan ilk sürücüydü. O, bu yeteneğini bir çok festival, fuar ve özel şovda ortaya koydu. 

1920’lerin başında Johns’un motosikleti kaydırarak dönme stili Amerika Birleşik Devletleri’nde yayılmaya başladı ve ilk Speedway yarışı 15 Ekim 1923’te West Maitland Fuarı’nda yapıldı. Motosikletlerin gürültüsü halkı parkur kenarına topladı ve Yeni Zelanda doğumlu girişimci John Hoskins bu fikri yaymaya karar verdi.

Maitland’deki başarının ardından 1924’de bu kez Newcastle’da bir fuar için bir araya geldiler. Burada da seyircinin ilgisi çok etkileyiciydi. Bunun üzerine John Hoskins Speedway Newcastle şirketini kurdu ve başına geçti. Şirketin düzenlediği ilk yarış Newcastle’daydı ve seyirci sayısı 42.000 olarak kaydedildi. Bu rakam Newcastle nüfusunun üçte biriydi. 

1936’da başlayan Dünya Şampiyonası yarışlarının ardından bu seri 1995’te Grand Prix formatına dönüştü ve daha çok seyirciye ve sürücüye ulaştı Speedway, aynı zamanda İngiltere, Polonya, İsveç, Danimarka gibi ülkelerde yapılan liglerle büyük bir pazara dönüştü

 Speedway GP Bu Haftasonu Rusya’da

Uluslararası Motosiklet Federasyonu FIM’in tüm dünyada ilgiyle izlenen ve toplam 11 ayaktan oluşan toprak yarış serisi olan Speedway GP, 28 Ağustos Cumartesi akşamı Anatoly Stepanov Stadyumu’nda yapılacak olan yarış şampiyonanın sekizinci ayağı ile devam edecek.

Bu yıl bir ikincilik, iki üçüncülük ile Speedway Grand Prix serisinde dördüncü sırada bulunan Emil Sayfutdinov kendi evinde, kendi seyircisi karşısına çıkacak. Ama tüm gözler şampiyonada ilk iki sırada yer alan ve aralarında sadece üç puan olan Bartosz Zmarzlik ve Artem Laguta üzerine olacak. Fredrik Lindgren ve Maciej Janowski gibi isimlerin de zirve mücadelesine ortak olması beklenirken 15.000 seyirci kapasiteli Anatoly Stepanov stadyumunun dolması bekleniyor.  

 Şampiyonada ANLAS Dominasyonu