Sporcu yaralanmalarına dikkat

Sağlık


Birçok spor yaralanması trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazma (PRP) enjeksiyonlarından faydalanır.

Hem profesyonel sporcular hem de amatör sporcular spor yaralanmaları ile karşılaşır. Sporcular geleneksel olarak ya iyileşmek için haftalarca (ya da aylarca) hareketsiz kalırlar bu da onların performansını olumsuz etkiler.

PRP enjeksiyonları birçok ağrılı problemle birlikte, spor yaralanmalarında da farklı bir alternatif sunar. Minimal invaziv, güvenli ve hızlı olan bu ortobiyolojik (vücudun kendi dokusundan elde edilen bir tedavi) tedavi, yaygın spor yaralanmalarının çoğunda oldukça etkilidir.

PRP nedir?

Bir tür rejeneratif (doku yenileyici) tıp yöntemi olan PRP enjeksiyonları, hastanın kanının az miktarda alınmasını, daha sonra santrifüj uygulanarak kan pulcuklarının izole edilmesini ve konsantre edilmesini içerir.

Daha sonra doktor konsantre plazmayı yaralanmanın yakınında özenle seçilmiş bir yere enjekte eder. Enjeksiyonun hedefine ulaşmasını sağlamak için doktor, hastanın tetkiklerini inceler, ayrıntılı muayenesini yapar.

PRP solüsyonu, trombositlere ilaveten, büyüme faktörleri olarak bilinen bileşenleri de içerir. Büyüme faktörleri, insan vücudunun doğal kemik ve yumuşak doku iyileşme mekanizmalarının kritik bir bileşenidir.

Bazı spor yaralanmalarında, vücut haftalar veya aylar içinde kendini iyileştirebilir. Daha ciddi yaralanmalar için, vücudun kendi kendini iyileştirme gücü yoktur. Her iki durumda da, PRP doğal iyileşme sürecini başlatır ve hızlandırır.

PRP ile Tenisçi Dirseği Tedavisi

PRP enjeksiyonları, tenisçi dirseği olarak bilinen lateral epikondilitin tedavisinde oldukça etkilidir.

Bu durum, dirsek ağrılarını yaygın bir sebebidir. Tenisçi dirseği, önkol tendonlarının aşırı kullanım ve tekrarlayan zorlanmasına bağlıdır. Tenis oynamak lateral epikondilite neden olsa da (özellikle biyomekanik sorunlarınız varsa), kaya tırmanışçıları, ressamlar, marangozlar, aşçılar, ev hanımları, montaj hattı çalışanları, bilgisayar kullananlar ve tekrarlayan kol hareketi yapan herkeste yaygındır.

Bu tendonların kanlanması zayıf olduğundan, iyileşmeleri yavaştır. PRP enjeksiyonları tenisçi dirseğinden kaynaklanan ağrı ve yangıyı giderir ve iyileşmeyi hızlandırır. Araştırmalar, tenisçi dirseğinden şikayetçi olan hastalarda PRP enjeksiyonlarının fonksiyonu geri kazanmadaki etkinliğini göstermiştir.

Rotator Manşon Yaralanmaları için PRP Enjeksiyonları