15° Parçalı bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /var/www/vhosts/gazetehaberi.com/httpdocs/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 160
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /var/www/vhosts/gazetehaberi.com/httpdocs/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 164

Starship SN10 başarılı bir inişin ardından patladı

Teknoloji - 4 Mart 2021 08:18 A A


Ay ve Mars’a yolculuk için uzun süreli bir görevin parçası olan Starship’in 10. testi gerçekleştirildi. SpaceX’in SN10 Starship‘i kalkışta ve inişte kusursuz bir görev gerçekleştirdi. Ancak iniş yaptıktan kısa bir süre sonra beklenmedik bir olaya sahne oldu.

Starship SN10 beklenmedik bir son yaşadı

İlk fırlatmada son saniyelik bir iptalin ardından SpaceX, SN10 Starship’i dünyanın 10 kilometre yukarısına fırlattı ve yüksek irtifa test uçuşu yaptı. Daha önceki testlere göre daha düzgün manevra yapan SN10, Boca Chica, TX’deki pedin üzerine yumuşak bir şekilde patlamadan iniş yaptı. 

Starship SN10 yere indikten ve SpaceX‘in canlı yayını sona erdirmesinden sadece birkaç dakika sonra çok garip bir olay yaşandı. SN10 pad üzerinden patlayarak diğer öncüllerine katıldı.

NASASpaceflight, Elon Musk‘ın kendi kameralarında “onurlu tahliye” dediği olayı kaydetti ve Twitter hesabında Starship SN10’un Çarşamba günkü test uçuşundan sonra iniş sonrası Hızlı Plansız Sökme’nin (RUD) muhteşem bir görüntüsü.” notuyla paylaştı. 

Kısa sürede ilgi çeken paylaşım, uzay meraklılarını şaşkına uğrattı. Olaylı bir teste sahne olan Starship SN10 prototipinin neden patladığına dair henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak SpaceX‘in yakın zamanda konuyla ilgili bir duyuru yapması bekleniyor.

Kaynak

Bu haber 170 kez okundu.

Android Uygulamamızı İndirmek İçin Tıklayın

Teknoloji - 08:18 A A


BENZER HABERLER
Uygulamamızı İndirmek İçin Tıklayın