Syntonym, 390 bin dolar yatırım aldı

Teknoloji


Başta otonom araçlar ile akıllı şehir teknolojilerinin gelişimi için oldukça önemli olan görsel veri toplama ve işleme süreçlerinin, kişisel verilerinin korunmasına ilişkin regülasyonlara uyumlu ve bireylerin kişisel gizlilik (privacy) beklentilerini karşılayacak şekilde işletilmesini sağlayan “Sentetik Veri Anonimleştirme” teknolojisini geliştiren Syntonym, tohum yatırım turunda 390 bin dolar yatırım aldı.

Apple, Facebook, Tesla gibi teknoloji devlerinin gizlilik (privacy) ihlalleriyle gündemden düşmediği son günlerde, gizlilik ve kullanıcı güvenini teknoloji tasarımının merkezinde konumlamış yüksek teknoloji geliştiricisi Syntonym; bir Türk Telekom iştiraki olan TT Ventures, Albaraka Portföy Yönetimi Bilişim Vadisi Girişim Sermayesi Yatırım Fonu ve Lima Ventures’ın yanı sıra melek yatırımcılar Duran Cesur ve Onur Canlıtepe’nin de katıldığı turla tohum yatırımını aldı. 

Geleneksel anonimleştirme tekniklerinin, kamera ve yüz tanıma teknolojilerinin yaygınlaşma hızı karşısında yetersiz kaldığını gözlemleyen Syntonym; resim ve videolardaki yüzleri, gerçek zamanlı olarak, hiç var olmamış sentetik yüzlerle değiştirerek geri döndürülemez bir şekilde anonimleştiriyor. 

Syntonym, Sentetik Veri Anonimleştirme teknolojisinin; geleneksel yönetmenlerin aksine, baş ve bakış pozisyonu, yüz ifadeleri, yaş grubu ve cinsiyet gibi analitik metrikleri koruyarak hem anonimleştirme sürecindeki yapısal ve işlevsel kayıpların önüne geçiyor hem de elde edilen verilerin yapay zekâ eğitimlerinde ve ileri veri analizlerinde kullanılmasını mümkün kılıyor.

Kullanıcısına rekabet avantajı sağlıyor

Böylelikle görüntü verisi işleyen kuruluşların hem kişisel verilerin korunmasına ilişkin regülasyonlara uyumlu hâle gelmelerine hem de mevcut verilerle değer yaratmalarına ve rekabet avantajı elde etmelerine imkân sağlıyor. 

Ulaşım/mobilite, sağlık, perakende, endüstriyel üretim ve robotik gibi birçok sektörün geleceğini belirleyecek olan teknolojiler görsel veriye ihtiyaç duymakta. Ancak bu verilerin bireylerin gizlilik beklentilerini karşılayacak ve veri koruma regülasyonlarına uyumu temin edecek şekilde işlenmemesi, görsel verileri işleyen kuruluşları uyum riskleriyle baş başa bırakmanın yanı sıra yapay zekâ algoritmalarının güvenilirliğini de zedeliyor. Sentetik Veri Anonimleştirme teknolojisi ise bireylerin mahremiyetini korumayı ön planda tutarak, görsel verilerin en etkili şekilde kullanılmasını sağlayabilecek yetkinliğe sahip. 

Teknoloji geliştiricilerin kamera bazlı yapay zekâ sistemlerine duyduğu ihtiyacın gün geçtikçe arttığını göz önünde bulundurduğumuzda; Sentetik Veri Anonimleştirme birçok teknoloji devinin çalışmalarını üzerinde yoğunlaştırdığı önemli bir teknoloji. 

Sentetik Veri Anonimleştirme teknolojisinin bir de medya ekosistemi boyutu var. Syntonym aynı zamanda, Samsung Next önderliğinde oluşturulan Synthetic Media Landscape’in de bir parçası. 

Kurucular Batuhan Özcan ve Emre Çavunt’un liderliğindeki Syntonym ekibi, geçtiğimiz yıl İTÜ Arı Teknokent’in Kuluçka Merkezi İTÜ Çekirdek tarafından düzenlenen Big Bang Start-up Challenge sahnesinde en çok destek alan girişim olmuştu. Türk Telekom’un girişim hızlandırma programı PILOT’un ve Albaraka Garaj Hızlandırma Programı’nın 2020 mezunlarından olan Syntonym, geçtiğimiz hafta da “Ulaşım Çözümleri” kategorisinde Mercedes-Benz StartUP 2021 yarışmasının büyük ödülüne hak kazandı. 

Bu yatırım turuyla ilgili olarak Albaraka genel merkezinde gerçekleştirilen imza törenine; Albaraka Portföy Yönetim Kurulu Başkanı ve Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, Albaraka Portföy Genel Müdürü Emin Özer, Bilişim Vadisi Genel Müdürü Serdar İbrahimcioğlu, TT Ventures Yöneticileri Muhammed Özhan – Salim Yılmaz, Lima Ventures yöneticileri Ahmet Argun – Tolga Ekren ile ONX Capital Yöneticisi Onur Canlıtepe katıldı.

İmza töreninde konuşan ve Albaraka Türk’ün girişimci dostu bir kurum olduğunu dile getiren Albaraka Portföy Yönetim Kurulu Başkanı ve Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku; “Albaraka Türk olarak Türkiye’deki start up ekosisteminin gelişmesine katkı sağlamayı sürdürüyoruz. Bu doğrultuda kurucuları arasında yer aldığımız Bilişim Vadisi Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nun birçok yenilikçi start up’a yatırım yaptığını görüyor olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Start up’ların büyümesi ve gelişmesi için böyle çok paydaşlı yapıların çok kıymetli ve değerli olduğunu düşünüyoruz.  Hep birlikte bu ekosisteme yaptığımız katkıyla daha katma değerli ve yenilikçi ekonomiyi hep birlikte inşa edeceğimize inanıyoruz” dedi