Kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
  • EURO 6.88
  • DOLAR 6.23

Taşkent’te kadın emekçiler için bir merkez açıldı

Güncel Haberler - 02/13/2020 16:41 A AÖzbekistan‘ın başkenti Taşkent‘in Yashnabad bölgesinde, kadın-mardikorlar (gündüz işçileri) için yeni bir merkez inşa edildi ve açıldı.

11 Şubat’ta gerçekleşen merkezin açılış törenine Özbekistan Kadınlar Komitesi ve İstihdam ve Çalışma İlişkileri Bakanlığı resmi temsilcileri ile kadın işçiler katıldı.

Merkezde düşük fiyatlarla bir yemekhane, kiralık bir ekipman sistemi, işgücü koruması ve kültürel rekreasyon imkanı hakkında görsel bilgiler bulunmaktadır.

Geçici iş sağlamak için dış kaynak kullanımı ve outstaffing hizmetleri olduğu bildirilmektedir. İstihdam ve Çalışma İlişkileri Bakanı Nazim Khusanov’a göre, merkezin çalışanları JobCafe mobil uygulamasını kullanarak tarafları birbirine bağlayarak kadınların iş bulmasına yardımcı olacak.

Bakan gündüz emekçileri için altı benzer modern merkezin bu yıl Taşkent’te açılacağını söyledi. Gerekirse, Özbekistan’ın diğer bölgelerinde de benzer merkezlerin açılması planlanmaktadır.

Uzun yıllar boyunca işsizlik, Özbekistan’ın farklı bölgelerindeki kadınlar için kendiliğinden işgücü piyasalarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Özbekistan yetkilileri ilk kez bu sorunu fark etmeye ve bu yönde önlemler almaya başladı.

Kaynak: centralasia, www.dunyabulteni

Bu haber 24 kez okundu.
Güncel Haberler - 16:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.