Tercih süreci sınav performansı kadar önemli

Eğitim


Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından 5 Ağustos’ta başlayan tercih maratonu 20 Ağustos’ta sona erecek. Bu yılki YKS sürecinde tercih yapacak adayların bölümlerin açıklanan yeni kontenjanları, taban puanları, yetenekleri, merakları ve bütçeleri gibi pek çok parametreyi dikkate alarak karar vermesi gerekiyor. Zorlu sınav sürecini geride bırakan adaylar kendilerine tanınan ek süreyi de iyi değerlendirirlerse daha sağlıklı seçimler yapabilecek. 

Puan yerine başarı sıralaması dikkate alınmalı

Ekrem Elginkan Lisesi öğretmenleri ve yöneticileri 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı 12. sınıf öğrencileri ve ailelerine yönelik gerçekleştirilen  “Üniversite Tercihi Nasıl Yapılır?” konulu çevrim içi toplantıda üniversite tercihlerinde dikkat edilmesi gereken konuları paylaştı. Toplantıya Ekrem Elginkan Lisesi Okul Müdürü Serap Sarıgül Hazar, 12. Sınıflardan sorumlu Müdür Yardımcısı Özgür Erdoğan, YKS Koordinatörü ve Müdür Yardımcısı Özlem Türkarslan, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü Öğretmenleri Mine İstanbullu ve Selda Mutlu sunumlarıyla katıldı.  Öğretmenler ve uzmanlar tercih sıralaması yaparken puanın değil, başarı sırasının dikkate alınması gerektiğinin altını önemle çizdi. 

Prof. Dr. N. Lerzan Özkale: “Gelişmiş ülkelerde yükseköğretime katılmak için böyle bir sınav yok”

Ekrem Elginkan Lisesi 2021 mezunlarının YKS sonuçlarını değerlendiren Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Prof. Dr. N. Lerzan Özkale, “Gelişmiş ve yapma kaynakları bizden daha hızlı ve daha çok artırma becerisine sahip pek çok ülkede yükseköğretime katılmak için böylesi bir sınav yok. Ekrem Elginkan Lisesi 2021 mezunlarımız işte tam da bunun için tüm yıl yoğun bir emekle bu sınava hazırlandılar ve sonuçlar açıklandığında bugüne kadarki tüm çalışmalarının ve emeklerinin sonucunu en yüksek performansla aldılar. Bu yıl YKS’de sayısal, eşit ağırlık ve yabancı dil olmak üzere önemli dereceler elde ederek bizlere çifte mutluluk yaşatan öğrencilerimiz başta olmak üzere sınava giren tüm öğrencilerimizi kutluyor, hepsiyle tek tek gurur duyuyoruz. Öğrencilerimizin bu güzel sonuçları almasında kuşkusuz nitelikli ve dinamik eğitim kadromuzun katkısı çok yüksek. Çocuklarımızın ailelerinin okulumuzla uyum içinde yürüttüğü işbirliğinin de bu başarıda büyük payı var. Mezunlarımızın İTÜ Geliştirme Vakfı Okullarında aldıkları eğitim ve edindikleri donanımla gelecekte Türkiye’nin daha çok üretim yapan, bilim ve teknoloji üreten, daha çok dünya çapında sanatçı ve sporcu yetiştiren bir ülke olmasına katkıda bulunacaklarına inanıyorum.”

Ekrem Elginkan Lisesi Müdürü Serap Sarıgül Hazar: “Pandeminin yarattığı zorlukların üstesinden gelerek sınava giren tüm öğrencilerin psikolojik dayanıklılıkları arttı” 

Ekrem Elginkan Lisesi Müdürü Serap Sarıgül Hazar: “Okul Müdürü Serap Sarıgül Hazar: “2021 YKS sonuçlarını ve açıklanan verileri incelediğimizde ve önceki yıllarla kıyasladığımızda bu yıl sınavın ne kadar zor olduğunu bir kez daha gördük. Üzülerek belirtmeliyim ki bu yıl sınava giren öğrencilerin üçte biri 180 puanlık barajı geçemedi. Bu tercihlerde önemli bir belirleyici olacaktır. Pandeminin yarattığı zorlukların da üstesinden gelerek bu sınava giren tüm öğrencilerimizin sınav başarısının yanında psikolojik dayanıklılıkları da arttı. 2021 mezunlarımızın her şekilde bu sınavın kazananı olduğunu düşünüyorum.” dedi.

TERCİH SÜRECİ SINAV PERFORMANSI KADAR ÖNEMLİ

YKS sürecinin en önemli ve son etabı olan tercih döneminde öğrencilerin yapacağı tercihler sınav performansı kadar önemli olduğunun altını çizen rehber öğretmenler Doğru Tercih Listesi Oluşturma Teknikleri başlığı altında şu önerilerde bulundu;

 

 

Hukuk……………………125.000