Açık
  • EURO
  • DOLAR

TikTok’ta 100 Milyon Takipçiye Ulaşan Birinci İsim “O” Oldu! |

ABONE OL
İnternet - 11/24/2020 22:53 A A


Charli D’Amelia, 100 milyon takipçiye ulaşan birinci TikTok içerik geliştirici oldu. Ayrıyeten bu liderliği hayl

Charli D’Amelia, 100 milyon takipçiye ulaşan birinci TikTok içerik geliştirici oldu. Ayrıyeten bu liderliği hayli büyük bir farkla kazanmış durumda. Şu ana kadar kendisi dışında TikTok üzerinde 50 milyonu aşmayı başarmış olan yalnızca iki içerik geliştirici bulunuyor. D’Amelia’nın TikTok üzerinde yakaladığı bu muvaffakiyet, Will Smith yahut Selena Gomez üzere ünlü isimlerden kat ve kat daha büyük.

D’Amelia’nın 100 milyon üyeye rekor sayılabilecek bir vakitte ulaştığını da söylemek lazım. YouTube üzerinde bir kanalın 100 milyona ulaşması 14 yıl sürmüştü. D’Amelio, TikTok üzerinde yayın yapmaya yalnızca 2019 Mayıs ayında başladı ve uygulama, şu andaki markalaması ile yalnızca 2018 Ağustostan beri kullanımdaydı. Olağan ki YouTube’un başlangıcından beri geçen vaktin üye kazanımını hızlandırdığı söylenebilir fakat 1 yıldan biraz daha uzun bir mühletin 14 yıla nazaran muazzam bir fark olduğu da reddedilemez.

Bu muvaffakiyet hem içerik geliştirici, hem de TikTok için devasa bir dönüm noktası. Lakin bu noktaya ulaşmak, tıpkı vakitte Charli ve ailesinin TikTok’un ötesine geçme gayretlerinin olduğu bir periyoda denk gelmiş durumda. Geçtiğimiz aylarda bir podcast yayımına başlandı, YouTube üzerinde genişleme adımları atıldı, bir kitap mutabakatı duyuruldu ve bunlar dışında daha pek çok gelişme de kelam konusu.

İçerik geliştiriciler, bir platformda muvaffakiyete ulaştıktan sonra öteki toplumsal ağlara ve daha klasik medya biçimlerine yöneliyor. Bu sayede erişimlerini genişletebiliyor, hayranlarıyla daha fazla yerde konuşabiliyor ve şayet bir platformda muvaffakiyetlerini engelleyecek bir değişim olursa kendilerini bir ölçü garantiye almış oluyorlar. Örneğin YouTube içerik geliştiricileri, makul görüntü tiplerine vurgu yapan ve sonra bir anda bu görüntü çeşitlerini neredeyse umursamaz hale gelen algoritma değişikleriyle çaba etmek zorunda kalmışlardı.

Ayrıyeten bu durum çoklukla para kazanma yeteneklerini de ilgilendiriyor. TikTok, bir müddet evvel içerik geliştiricilere ödeme yapmaya başlamış olsa da pek çok geliştirici bu gelirden hoşnut değildi. Ayrıyeten genel olarak direkt uygulamadan eser satma yeteneğine de sahip değiller. Bunun manası da TikTok yıldızlarının iki ana para kazanma yolunun doğal reklamlar kaydetmeleri yahut uygulamayı terk ederek başka fırsatlara yönelmeleri oluyor.

Yalnızca Charli değil, bütün ailesi etrafında bir ekosistem kurmakta epeyce süratli davrandı. Örneğin Charli’nin kardeşi Dixie, geçtiğimiz Haziran ayında birinci single’ını kaydederek süratli bir biçimde Billboard’un Yeni Sanatkarlar listesine girdi. Müziğin müzik görüntüsü şu ana kadar yalnızca YouTube üzerinde 92 milyon kere oynatıldı. Kardeşler birlikte bir podcast’e başladılar ve ayrıyeten klasik YouTube formatlarıyla da denemelerde bulunarak bu platformda da bir takipçi kümesi toplamaya başladılar. Bunların yanı sıra Charli önümüzde ay yayımlanması planlanan bir kitap üzerinde de çalışıyor.

Ebeveynleri Heidi ve Marc da kendi takipçilerini toplamaya başladılar. Her birinin kendi TikTok, Instagram ve Twitter hesapları bulunuyor ve bu platformlardaki “D’Amelio Family” (D’Amelio Ailesi) hesaplarında sıklıkla görülüyorlar. Tahminen de aile olarak muvaffakiyetlerinin en büyük göstergesi, Triller’ın Charli ile platforma katılması için bir mutabakat imzalaması ve bu mutabakatın tüm aileyi platforma taşımasıydı.

Geçtiğimiz yıl bu vakitlerde Charli’nin TikTok üzerinde yaklaşık 6 milyon takipçisi bulunuyordu. Ortadan geçen vakit içerisinde hem kendisi hem de TikTok muazzam bir yükselişle karşılaştı. Lakin bu devirde TikTok’un yaşadığı politik kaynaklı sorunlar de bulunuyordu. Her ne kadar TikTok bu sorunları aşacak üzere gözükse de, şayet platform düşüşe geçerse Charli ve ailesinin tekrar yükselmek için şimdiden sağlam bir seçenek kümesi bulunuyor.Kaynak: Teknovadisi

Bu haber 77 kez okundu.

Android Uygulamamızı İndirmek İçin Tıklayın

ABONE OL
İnternet - 22:53 A A


BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.