-3° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Tiroid probleminin 11 ince belirtisi

Güncel - 17 Ocak 2021 09:52 A A


Tiroid problemlerinin belirlenmesi çok zordur. Nitekim bu bezin işlev bozukluğundan kaynaklanan semptomlar diğer hastalıklarda çok yaygındır. İşte onu tanımlamanıza izin veren işaretler.

Hormonlar vücuttaki bezler tarafından yapılan kimyasallardır. Her birinin çok özel bir rolü vardır ve değiştirildiğinde sağlığımız üzerinde sonuçlara yol açabilecek bir denge sağlar. Tiroid, boyunda bulunan ve tümü hücrelerimiz için gerekli olan çeşitli hormonları üreten bir bezdir.

Tiroid problemlerinin belirlenmesi çok zordur. Nitekim bu bezin işlev bozukluğundan kaynaklanan semptomlar diğer hastalıklarda çok yaygındır. İşte onu tanımlamanıza izin veren işaretler.

69785701.jpg

Tiroid probleminin belirtileri

1. Depresyon

Journal of Thyroid Research’de yayınlanan bilimsel bir makaleye göre, depresyon ile tiroid sorunu arasında bir bağlantı vardır. Paris’teki endokrinoloji servisi başkanı Prof. Philippe Touraine tarafından açıklandığı üzere, bu özellikle hipotiroidizmden muzdarip insanlar için geçerli olacaktır. Uzman yine de depresyonun sadece tiroid problemiyle bağlantılı olmadığını hatırlıyor.

2. Kabızlık

Tiroid disfonksiyonuna sindirim problemlerinin eşlik etmesi nadir değildir. Dolayısıyla, Journal of Clinical Gastroenterology’de yayınlanan bilimsel bir araştırmaya göre, ikisi arasında bir bağlantı olacaktır. Çalışma, tiroid bezinin yetersiz aktivitesi ile karakterize bir hastalık olan hipotiroidizmin kabızlığa neden olabileceğini açıklıyor.

3. İştah bozukluğu

Tiroid, iştahı düzenlemede önemli bir rol oynar. Bunun bir işlev bozukluğu, bu nedenle açlıkta bir kayba veya abartılı bir artışa neden olabilir.

4. Konsantrasyon eksikliği, hafıza kaybı

Fox News tarafından yayınlanan bir makalede, tiroid bezinin aşırı aktivitesi olan hipertiroidizmin konsantrasyon bozukluklarına neden olabileceğini açıklıyor. Tersine, hipotiroidizm hafıza sorunlarına neden olabilir.

5. Libido kaybı

Cinsel Tıp İncelemeleri bilimsel dergisinde yapılan araştırmaya göre ise, libido kaybı tiroid problemiyle ilişkilendirilebilir, ancak ikincisi cinsel iştah azalması ile ilişkili bozukluklar listesinde üst sıralarda yer almıyor.

6. Kardiyovasküler sorunlar

Methodist DeBakey Cardiovascular Journal’daki bir çalışmada gösterildiği gibi, tiroidin kalp üzerinde önemli bir etkisi olabilir . Nitekim tiroidin işlevlerinden biri de kalp atışını düzenlemektir. Hipertiroidizm durumunda, kişi bu nedenle çarpıntılardan muzdarip olabilir ve tam tersi durumda (hipotiroidizm) kan basıncını ve kalp atış hızının düştüğünü görebilir.

7. Cilt sorunları

Hipertiroidizm cilt semptomları ile kendini gösterebilir. Çok sıcak, nemli ve yumuşak bir cilt, özelliklerinden biri olabilir. Tersine, soğuk, kuru ve soluk cilt, hipotiroidizmin bir belirtisi olabilir.

8. Kadınlarda adet döngüsünün bozulması

Bir çalışma, tiroid disfonksiyonu olan kadınların daha sık adet düzensizlikleriyle karşı karşıya kalacağını göstermiştir.

9. Saç dökülmesi

International Journal of Trichology’de yayınlanan bir makalede bilim adamları, tiroid düzensizliği ile saç dökülmesi arasında, özellikle yaş oldukça ilerlemişken bir bağlantı olduğunu açıklıyor .

10. Ani kilo alımı

Indian Journal of Endocrinology and Metabolism tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, hipotiroidizm kilo alımı ile ilişkilidir. İkisi arasındaki bağlantı dolaylı olsa da, bu işlev bozukluğu, atıştırmayı artıran ve hareketsiz bir yaşam tarzını teşvik eden yorgunluk ve endişeye neden olabilir .

11. Boğuk ses

Tiroid sorunları söz konusu olduğunda, Eurasian Journal of Medicine’de yapılan bir araştırma, bunlardan muzdarip kadınların sesinde bir değişiklik yaşayabileceğini göstermiştir. Bu belirti , özellikle hipotiroidizm söz konusu olduğunda, Kanada Kanser Derneği tarafından da tanımlanmaktadır .
Bu semptomlardan birkaçını fark ederseniz, nedenlerini belirlemek ve uygun tedaviyi seçmek için doktorunuza danışmanız zorunludur.

Kaynak: santeplusmag

Bu yazı Timeturk.com‘dan alınmıştır.

Bu haber 43 kez okundu.

Android Uygulamamızı İndirmek İçin Tıklayın

Güncel - 09:52 A A


BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.