22° Az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

TTnet DNS sunucuları çöktü mü?

ABONE OL
Teknoloji Haberleri - 08/30/2020 16:00 A A


TTnet DNS sunucularındaki sorun nedeniyle birçok kullanıcının internet erişimi sekteye uğrarken akıllara siber saldırı ihtimali geldi. Bazı internet kullanıcıları TTnet DNS sunucuları çöktü ve yaklaşık 1 saattir internet erişimimiz yok ifadelerini kullandı.

TTnet DNS sunucuları çöktü mü?

Ocak 2020 tarihinde TTnet büyük bir siber saldırı ile karşı karşıya kalmıştı. Saldırıların DNS sunucularına yapıldığını belirten yetkililer uzun bir süre kullanıcılara hizmet verememişti. Ülkemizdeki en büyük siber güvenlik merkezlerinden birine sahip olan şirket, yaşanan saldırının yurt dışı kaynaklı olduğunu açıklamıştı.

TTnet DNS sunucuları çöktü mü

Bugün bazı internet kullanıcıları TTnet DNS üzerinden internet erişimlerinin olmadığını ancak CloudFlare ve Google gibi şirketlerin DNS sunucuları ile internete girebildiklerini belirttiler.

Henüz sorunun kaynağı bilinmese de akıllara ilk olarak yeni bir siber saldırı olacağı ihtimalini getirdi. Sorunun bölgesel mi yoksa ülke genelinde mi olduğunu henüz netleşmiş değil. Kullanıcılar farklı DNS sunucularıyla da sıkıntı yaşadıklarını belirtirken, Türk Telekom konu ile ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

İnternet erişiminde sorun yaşayan kullanıcılar  8.8.8.8 ve 8.8.4.4 (Google DNS) veya 1.1.1.1 ve 1.0.0.1 (CloudFlare DNS) ile internet erişimi sağlayabilir. Nasıl DNS değiştireceğinizi öğrenmek için makalemize göz atabilirsinizHaber Kaynağı: Shift Delete

Bu haber 55 kez okundu.
ABONE OL
Teknoloji Haberleri - 16:00 A A


BENZER HABERLER
Gazete Haberi Android Uygulamamızı İndirin