Açık
  • EURO
  • DOLAR

Türkiye’de İnternet Fiyatının Ortalama Maaşa Oranı Ne Kadar? |

ABONE OL
İnternet - 11/25/2020 00:56 A A


Dünya Bankası’nın ülkelerin ortalama maaşlarına ait bilgilerinden faydalanarak ülkelerin 10 Mbps geniş bant inte

Dünya Bankası’nın ülkelerin ortalama maaşlarına ait bilgilerinden faydalanarak ülkelerin 10 Mbps geniş bant internet fiyatlarını ve fiyatların maaşlara oranını ortaya çıkaran NetCredit, son derece dikkat alımlı datalar paylaştı.

Birleşmiş Milletler, 2016 yılında internet erişimini temel insan haklarından biri olarak ilan etse de tıpkı içilebilir su, besin ve sıhhat hizmetlerinde olduğu internete erişimin ‘uygunluğu’ da insanların yaşamış oldukları ülkelere nazaran değişiklik gösteriyor.

Ülkelere nazaran ortalama 10 Mbps geniş bant internet fiyatları

Kıta bazında internet erişim fiyatlarına baktığımızda Avrupa kıtasının, internete erişimin en “uygun fiyatlı” olduğu kıta olduğunu görüyoruz. ABD, internet fiyatları konusunda Avrupa kıtasıyla benzeri düzeyde olmasına karşın Amerika kıtasının geneline baktığımızda fiyatların Avrupa’ya kıyasla yüksek olduğunu söyleyebiliyoruz.

Paylaşılan infografiğe nazaran Türkiye’de 10 Mbps internetin ortalama fiyatı 15,37 dolar. Buna nazaran Türkiye’de internet, Avrupa ülkelerine kıyasla kıymetli olsa da Amerika, Afrika ve Asya kıtalarının geneline nazaran uygun fiyatlı durumda.

Ülkelerin 10 Mbps geniş bant internet fiyatlarının ortalama maaşlara oranı

İnternet fiyatlarının ülkelerin ortalama maaşlarına oranını gösteren başka infografiğe baktığımızda ise Amerika kıtasının tekrar Avrupa kıtasının gerisinde kaldığını, lakin ABD’nin yıllık maaş ortalamasına kıyasla internete Avrupa’nın pek çok ülkesinden çok daha uygun fiyatlı eriştiğini görüyoruz.

Bilgilere nazaran Türkiye’de 10 Mbps internete erişim için ortalama maaşın yüzde 2,13’ü kadar ödeme yapmak gerekiyor. Bu oran, Avrupa ve ABD ile karşılaştırıldığında yüksek olsa da Orta Doğu ülkelerinin büyük çoğunluğunun altında bulunuyor.Kaynak: Teknovadisi

Bu haber 103 kez okundu.

Android Uygulamamızı İndirmek İçin Tıklayın

ABONE OL
İnternet - 00:56 A A


BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.