Hafif yağmur
  • EURO
  • DOLAR

Türkiye’den Hollanda’ya IŞİD tepkisi

ABONE OL
Güncel Haberler - 11/21/2019 15:26 A A

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Hollanda’nın sınır dışı edilen IŞİD’lileri istememesine tepki gösterdi.

Konuya ilişkin soruya yazılı yanıt veren Aksoy, Türkiye’nin çatışma bölgelerinde bulunmuş yabancı terörist savaşçılar sorununa dair tutumunun net olduğunu belirterek, Türkiye’nin YTS’ler bağlamında kaynak ülkelerin sorumluluklarını üstlenmelerini beklediğine dikkati çekti.

Aksoy, “Kalıcı bir çözüm için bu şahısların vatandaşlıktan çıkarılmaları değil, aksine ülkelerine geri alınmaları, orada yargılanmaları ve rehabilite edilmeleri lazımdır. Bu esasen terörizme karşı ortak mücadelenin bir gereğidir. Bu anlayışla hareket eden ülkemiz, uluslararası iş birliği ve eşgüdüme de büyük önem vermektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Çatışma bölgelerinde bulunduğu anlaşılan yabancıların sınır dışı işlemlerinde ilgili ülkeyle eşgüdüm kurulduğunu ve seyahat planlaması hakkında ön bildirimde bulunulduğunu aktaran Aksoy, şunları kaydetti:

“Hollanda’ya 19 Kasım’da sınır dışı edilmiş şahıslarla ilgili olarak da bu şekilde hareket edilmiş, Hollanda makamlarıyla eşgüdüm yapılmıştır. DEAŞ’la mücadelede zafiyete uğrandığını iddia edenlerin, bu konuda sorumluluk almaktan kaçtıkları da açıkça görülmektedir.”

SALI AKŞAMI SINIR DIŞI EDİLMİŞTİ

Hollanda Adalet ve Güvenlik Bakanı Fred Grapperhaus IŞİD’li iki kadının ülkeye gönderilmemesi konusunda Türkiye’yi ikna edemediklerini söylemişti.

IŞİD’lilerin sınır dışı edilmemesine yönelik Türk meslektaşının fikrini değiştirmek için her şeyi denediğini ifade eden Grapperhaus, fakat bir sonuca ulaşamadığını belirterek, Türkiye’nin salı akşamı IŞİD’li 2 kadını sınır dışı etmesini “büyük hayal kırıklığı” olarak gördüğünü kaydetmişti.

Hollanda Savcılığından yapılan yazılı açıklamada da Suriye’den Türkiye’ye geçen ve sınır dışı edilen iki IŞİD’li kadın teröristin salı akşamı Amsterdam Schiphol Havalimanı’nda gözaltına alındığı duyurulmuştu.

Bu haber 1 kez okundu.

Android Uygulamamızı İndirmek İçin Tıklayın

ABONE OL
Güncel Haberler - 15:26 A A


Etiketler: , ,

BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.