18° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Türkiye’den İran ve Rusya’ya İdlib Konusunda Çağrı

ABONE OL
Güncel Haberler - 02/13/2020 13:05 A A

Suriye ordusunun teröristlerin ülkenin Kuzey Batısındaki mevzilerini hedef alması Ankara hükümeti makamlarının da tepkileri ile karşılaşmıştır.

Ehlibeyt (as) Haber Ajansı ABNA – Bu hususta Türkiye dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu İran ve Rusya’dan Suriye ordusunun bu bölgeye yönelik saldırılarına bir çare bulmalarını ve bu saldırıları durdurmalarını istedi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Suriye’deki krize ilişkin kritik açıklamalarda bulundu. Türkiye Dışişleri Bakanı, “İran ve Rusya (Suriye’deki garantörlük) sorumluluğunu yerine getirmeli.” dedi.

Türkiye dışişleri bakanının açıklamaları Ankara hükümeti makamlarının ne zaman Suriye topraklarında askeri güçlerini ilerletmek için sorun ile karşılaştıkları zaman İran ve Rusya ile iş birliği ve Astana sürecini öne sürdüğünü gösteriyor.

Halbuki Türkiye ordusu Şam’daki yasal hükümetin izni olmadan Suriye topraklarının bir parçasını terörizm ile mücadele bahanesi ile ele geçirmiş ve son 3 yılda da Suriye topraklarında üs kurmaya vurgu yapmıştır.

Ankara hükümetinin Suriye topraklarını işgal etme yönündeki doymak bilmeyen iştahı karşısında Türkiye hükümetinin neden Suriye ordusunun teröristlere yönelik saldırılarına tepki göstermesi de anlaşılmayan bir husustur. Türkiye hükümeti son zamanda Rusya ile İdlib’de gerilimlerin azaltılması ile ilgili mutabakata vardı. Ancak görünen o ki Ankara bu anlaşmayı da aldırmamaktadır.

Uzmanlar arasında İdlib’de son zamanlarda yaşananlardan ve gerginliklerin durumu ile ilgili farklı görüşler söz konusudur. Rus askeri uzman Yuri Liamin bu hususta şöyle düşünmektedir:” Görünüşe göre Suriyeli güçler şimdi de en azından terörist grupları Halep-Hama M5 karayolundan uzaklaştırmak istiyorlar. Ancak Türkiye askeri güçleri son bir kaç günde aktif bir şekilde İdlib bölgesine takviye güç göndererek kilit noktalarda tampon bölgeler oluşturup Suriye ordusunun ilerlemesini engellemek istiyorlar. İşte bu girişimler bir kaç Türkiyeli askeri gücün hayatını kaybetmesine neden olmuştur. “

Buna rağmen bölgedeki kimi aktif siyasi çevreler de  Türkiye’nin Amerika ile gizli olarak bölgede teröristlerin canını kurtarmak hususunda anlaşma yaptığını iddia etmektedirler.

Kimi ifşaatlar ise Türkiye ordusunun bölgeden kaçarken yakalanan teröristleri bir kez daha Nusra Cephesi adına Suriye hükümeti ile savaşmaya zorladığını gösteriyor. Örneğin Abu Abdullah’ın sorgulamaları sırasında yaptığı açıklamalar bu yöndedir.

Rus haber ajansı Taas ise Abu Abdullah lakaplı Mahmut El Necm’in  sorgulama sırasında şöyle bir itirafta bulunduğunu bildirdi: “Türkiye güvenlik güçleri beni yakalayıp bana onlar ile işbirliği yapmayıp Nusra Cephesi yanında yer almazsam ailemi de yakalayıp öldüreceklerini söylediler. Onlar bana 100 dolar da maaş olarak ödüyorlardı. “

Aslında buna benzer örneklere yine de rastlamak mümkün. Böyle bir ortamda Türkiye hükümeti İran ve Rusya’dan yardım talebinde bulunmuş ve Tahran ve Moskova’nın Suriye ordusunun teröristlere yönelik saldırılarını engellemesini istemektedir.

Suriye ordusunun geçen hafta İdlib eyaletindeki Türkiye mevzilerine saldırılarında birkaç Türkiyeli askeri güç hayatını kaybettiler ve bir kaçı da yaralandılar. Bu da Ankara’nın öfkesine neden oldu.

Genel bir değerlendirmede bulunmamız gerekirse Türkiye hükümetinin Suriye ordusunun kurtarma operasyonlarına karşı çıkması yerine muhalefetin sözlerini dinlemesi  ve Suriye işgalinden vaz geçmesi gerekir. Aynı zamanda Türkiye için Suriye topraklarını işgal etmek yerine Beşar Esad ile diyaloglar sürecini başlatması daha iyidir. Çünkü sadece bu yolla iki taraflı sorunlar daha hızlı çözülür.

………..
340


Bu haber 56 kez okundu.
ABONE OL
Güncel Haberler - 13:05 A A


BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Gazete Haberi Android Uygulamamızı İndirin