32° Parçalı az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

Türkiye’den tahrip edilen Ömer bin Abdulaziz Türbesi açıklaması

Güncel Haberler - 06/04/2020 14:30 A A

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, geçtiğimiz ay ve günlerde Suriye rejimi ve destekçisi İran milisleri tarafından talan edilen ve mezarı boşaltılan Ömer bin Abdulaziz Türbesi ile alakalı bir açıklama yaptı.

Suriye’de Esed rejim güçleri Soçi mutabakatı ve Astana anlaşmalarını hiçe sayarak geçen aylarda ele geçirdiği Maaratünnuman ilçesindeki İslam Halife’sinin mezarının bulunduğu türbeyi yakarak büyük zarar vermişti.

Geçtiğimiz hafta ise, Esed rejimi saflarında yer alan İran destekli terörist gruplar, Ömer bin Abdülaziz’in mezarını kazarak içini boşaltmıştı. Hz. Ömer’in torunu olan Halife Ömer bin Abdülaziz’in naaşının kalıntılarının akıbeti bilinmiyor.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Hz. Ömer’in (ra) torunu Ömer bin Abdulaziz’in türbesi talan ve tahrip edildi. Suriye rejimi ve destekçilerinin bölgedeki Sünni ve Osmanlı mirasına yaptığı kalleş saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Rejim, manevi değerlere saygısızlığını bu alçak eylemiyle bir kez daha göstermiştir” dedi.

KAYNAK: HABER7

Bu haber 22 kez okundu.
Güncel Haberler - 14:30 A A


BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.