18° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Uçan araba Toyota SkyDrive testi gerçekleşti

ABONE OL
Teknoloji Haberleri - 08/31/2020 11:24 A A


Toyota geçtiğimiz yıllarda uçan araba üzerine çalışma yürüttüğünü açıklamıştı. Gerçekleştirilen testler sonucunda uçan araba Toyota SkyDrive havada kalmayı başardı.

Uçan araba Toyota SkyDrive testi başarıyla geçti

Birçok bilim kurgu filmine konu olan ve insanların merakla beklediği uçan arabalar nihayet gerçek oluyor. Bu konuda çalışma yapan şirketler arasında bulunan Toyota, yeni aracı ile uçuş denemesi yaptı.

Uçan araba Toyota SkyDrive testleri başarıyla geçti

SD-03 adı verilen model, test pilotu ile bir süre havada kalmayı başardı. Toyota test sahası çevresinde gerçekleştirilen uçuş henüz otonom olmasa da istenilen işlemleri gerçekleştirebildi.

Dünyanın en küçük elektrikli dikey iniş ve kalkış aracı (VTOL) olarak nitelendirilen SD-03, motor arızası olsa bile güvenli bir şekilde iniş yapabilmesi için 8 adet rotor bulunmaktadır.

Uçan arabaların hayatımıza adapte olması uzun sürecek gibi görünüyor. Firma, 2020 yılı sonuna kadar test alanı dışında yapılacak uçuşlar için onay almayı hedefliyor.

2023 yılına kadar iki koltuklu ticari modeli piyasaya sürmeyi planlayan Toyota, Japonya’nın uçan taksiler ile ilgili yapmış olduğu zaman çizelgesine uygun bir şekilde ilerliyor.

Yeni geliştirilen araçlar ile hem trafik sorununa hem de seyahatleri hızlandırmayı planladıklarını belirten yetkililer, bu konudaki çalışmalarını hızlandıracaklarının altını çizdi.Haber Kaynağı: Shift Delete

Bu haber 30 kez okundu.
ABONE OL
Teknoloji Haberleri - 11:24 A A


BENZER HABERLER
Gazete Haberi Android Uygulamamızı İndirin