Unilever, Sürdürülebilir Markalar Konferansı’nda yeni güzellik çağını “Pozitif Güzellik” vizyonuyla anlattı

Kültür-Sanat


 

Unilever, amaç odaklı şirket, marka ve liderlerin bir araya gelerek değişim vizyonlarını sunduğu Sürdürülebilir Markalar Konferansı’nda Dove, Elidor, Simple, Axe gibi güzellik ve kişisel bakım kategorisindeki markalarının Pozitif Güzellik vizyonunu paylaştı. Dünyanın en büyük küresel markaları arasından pozitif etki odaklı inovasyonu, iş modellerine entegre eden ‘Sürdürülebilir Markalar’ topluluğu tarafından her yıl 14 farklı ülkede organize edilen konferansın Türkiye ayağında gazeteci Şirin Sever moderatörlüğünde gerçekleşen panelde Unilever Türkiye, Kafkasya, Orta Asya ve İran Güzellik ve Kişisel Bakım Kategorisinden Sorumlu Pazarlama Direktörü ve Unilever Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Alper Eroğlu Unilever’in sürdürülebilirlik mirasını, Pozitif Güzellik vizyonu ve taahhütlerini, vizyon kapsamında gerçekleştirilen ve tüketicilerin güzellik ve kişisel bakım sektöründen beklentileri üzerine küresel ve yerel araştırmaları anlattı. Eroğlu, Pozitif Güzellik taahhütleri kapsamında Unilever Güzellik ve Kişisel Bakım Kategorisi olarak ele aldıkları kapsamlı aksiyonlara değindikten sonra multidisipliner sanatçı ve illüstratör Gökçe İrten’in Pozitif Güzellik için ürettiği  eserini ilk kez Sürdürülebilir Markalar Konferans’ın da tanıttı.

Pozitif Güzellik’in Unilever’in uzun yıllara dayanan sürdürülebilirlik geleneğinden beslenen bir vizyon olduğunu ifade eden Alper Eroğlu, “Unilever’de bizim yolumuz uzun zamandır amaç odaklı ve geleceğe uygun iş modelleri ile şekilleniyor. 10 yıl önce Unilever Sürdürülebilir Yaşam Planı ile çevresel etkimizi azaltmak; gezegen ve insanlar için değer yaratmak konusundaki iddialı taahhütlerimizi açıklayıp bütün bunları yaparken işimizi büyütmenin de mümkün olacağı iddiasını ortaya koyduk. 10 yıl sonunda elde ettiğimiz sonuçlara bakınca bir şirketin işini büyütürken aynı zamanda dünya için de değer yaratabileceğini kanıtladığımızı görüyoruz. Fakat bugün geldiğimiz noktada iklim krizi, çevresel tahribat ve gelir dağılımındaki eşitsizlik konusunda geliştirilmesi gereken çok şey var. Bu nedenle Unilever olarak bir takım yeni taahhütler verdik. Pozitif Güzellik vizyonu da bunlardan en günceli. Güzellik ve kişisel bakım ürünlerimizle her gün 1 milyar insana, pazarlama çalışmalarımızla çok daha fazlasına ulaşıyoruz. Bu da bize gerçek anlamda fark yaratma gücü veriyor. Bu vizyon ile güzellik ve kişisel bakım işimizi insanlar için daha kapsayıcı ve eşitlikçi, gezegen için daha sürdürülebilir kılmak adına A’dan Z’ye tüm iş yapış şeklimizi yeniden tasarlayacağız. Tüketicilerin bizden beklentisi de bu yönde aslında. Biz de bu taahhütlerimizle güzellik anlayışından toplumsal cinsiyet eşitliğine, hayvan deneylerinin küresel olarak yasaklanması çalışmalarımızdan orman ve okyanular için yürüttüğümüz projelere kadar birçok alanda çalışmalar yürütüyoruz. Pozitif Güzellik için tüm dünyada yürüttüğümüz bir araştırmaya göre insanların yüzde 74’ü “daha kapsamlı bir güzellik tanımı” istiyor. Türkiye’de ise insanların yarısından fazlası reklamlardaki karakterlerle kendileri arasında bir benzerlik görmüyor. 3’te biri iletişim çalışmalarındaki karakterleri abartılı ve gerçek dışı buluyor. Bu açıdan bakınca Pozitif Güzellik vizyonunun tüketici talepleri ve zamanın ruhuyla uyumunu görebiliyoruz.” dedi

Pozitif Güzellik ile başlattıkları harekete tüm paydaşları davet ettiklerini belirten Eroğlu,  “Gezegene ve üzerindeki tüm canlılara özen gösteren, insanların bireysel farklılıklarına, ihtiyaçlarına kucak açan bir dönüşüme öncülük etmeyi hedefliyoruz. Pozitif Güzellik gibi yol haritalarının benzerlerinin sektördeki paydaşlar tarafından benimsenmesini ve fayda odaklı stratejilerin artmasını diliyoruz. Sürdürülebilirlik ve kapsayıcılık sektörel olduğunda bunun hem gezegenimize hem insanlığa hem de işimize yönelik yansımaları çok daha kuvvetli olacak.” dedi.

Eroğlu, Pozitif Güzellik vizyonunu yansıtan çalışmayı ise şöyle yorumladı: “Sanatçı ve illüstratör Gökçe İrten ile Pozitif Güzellik vizyonunun zengin dünyasını  görselleştirmek vizyonumuza yeni bir boyut kazandırdı. Taahhütlerimizde korumaya ve öne çıkarmaya çalıştığımız değerlerden, hayal gücünden, güzelliğin çoğulluğundan, Dünya’dan ve üzerinde yaşayan her tür canlıdan ilham alan bu çalışma sayesinde artık Pozitif Güzellik sanat eserlerinde yaşayacak ve sanatsal aktarım aracılığıyla daha güçlü bir şekilde mesajlarını yaymaya devam edecek!” 

Sanatçı ve illüstratör Gökçe İrten ise Unilever’in Pozitif Güzellik vizyonu ile tüm canlılar için değer yaratma çabasının çok değerli olduğunu belirterek “Unilever’in Pozitif Güzellik vizyonu sadece insanlar olarak birbirimizin renkli ve çeşitli güzelliğine daha kapsayıcı bakmamızın zamanı geldiğini hatırlatmakla kalmıyor, kapsayıcılık adına çok daha geniş bir kapı açıyor. Pozitif Güzellik vizyonu tüm canlılar olarak aynı evi paylaştığımızı, birbirimiz için fayda yaratmamız gerektiğini hatırlatıyor. Tek bir evimiz var, dünyamız. Sevdiklerimize nasıl sahip çıkıyorsak, aynı şefkatle ve saygıyla sarılıyoruz dünyamıza. Biz dünyamızla ve içindeki tüm güzelliklerle varız. Farklı bedenlerdeki, farklı ruhların aynı amaç için buluştuğu güzellikler. İşte ben de bu bakış açısıyla Pozitif Güzellik’i resmettim.” dedi.

Tüketiciler reklamlardaki karakterleri gerçek dışı ve abartılı buluyor

Unilever Güzellik ve Ev Bakım kategorisinin Twentify Bounty ile birlikte Türkiye’de 1200 kişinin katılımıyla yaptığı çevrimiçi araştırma, tüketicilerin beklentilerine dair dikkat çekici iç görüler sunuyor:

·       %51 reklamlarda gördükleri karakterlerle/oyuncularla kendi yaşamları arasında bir bağlantı kuramıyor; %59 reklamlardaki karakterlerle kendileri arasında bir benzerlik olmadığını söylüyor. 

·       %36 reklamların yaşam tarzlarını yansıtmadığını söylüyor.