Yapay zeka yılın dijital gazetecisi oldu! - Gazete Haberi Gazete Manşetleri Gazete Haberleri
Açık
  • EURO
  • DOLAR

Yapay zeka yılın dijital gazetecisi oldu!

ABONE OL
Teknoloji Haberleri - 10/21/2020 00:00 A A


Yapay zeka AI tabanlı bir algoritma, ilk kez bir gazetecilik ödülü kazandıKanada merkezli iki yayın için haberler yayınlıyor ve metinleri okurları ile buluşturmaya devam ediyor.

Yapay zeka yılın gazetecilik ödülünü aldı

2020 Online Gazetecilik Yarışması ödüleri organizatörler tarafından kazananlar açıklandı. Yapay Zeka (AI) tabanlı haber sitesi editörü Sophi Automation,”Dijital Gazetecilikte Teknik Yenilik” ödülünü aldı. Araştırmacılar, bunun gelecekte teknolojinin tüm alanlar üzerinde etkisi olacağına dair başka bir örnek olduğunu açıklıyor.

Sophi, Kanada ulusal gazeteleri The Globe and the Mail’in sahip olduğu teknolojiyi kullanıyor. Yayınlanan içeriğin yüzde 99’unu araştırmaktan ve yöneticiliğini yapmaktan, her bir parçanın abone ve reklam gelirlerinde bir artışa nasıl katkıda bulunabileceğini analiz etmekten sorumludur.

Sophi, metinlerin nasıl oluşturulacağını ve hangilerinin okuyucular için en ilginç olduğunu anlamak için The Globe and Mail’de önceden yazılmış metinler temelinde eğitildi. Bundan sonra, yapay zeka kendi parametrelerini belirledi ve insan müdahalesi ve ek bir veri girişi olmadan basit metinler yayınladı.

Haber departmanımızın kolayca anlayabileceği bir sistem kurmamız gerekiyordu. Canlı çalışanların ona sorunsuz bir şekilde güvenebilmesi için kusursuz çalışması gerekiyordu. Bu projeyi, onu test eden çeşitli aplikasyonlar sayesinde düzenli bir şekilde toplantılarda sürekli geri bildirim sağlayan haber departmanı ile yakın işbirliği içinde geliştirdik. Araştırmacılar, haber departmanı hala Sophi ile işbirliği içinde çalışıyor ve şu ana kadar algoritmanın verdiği otonom kararları tersine çevirme yeteneğine sahipler ”dedi.

Aynı zamanda, gazetecilerin işleri için endişelenmemeleri gerektiğini de not ediyorlar. Sophi en rutin işi üstleniyor, böylece yazarlar acil olmayan ve derinlemesine içerikler ile ilgilenebiliyorlar. Yayınların editörleri, yapay zekanın basit içerikler oluşturmak için harika olduğunu ancak raporlama için insan katılımının hala gerekli olduğunu belirtiyor.Haber Kaynağı: Shift Delete

Bu haber 36 kez okundu.
ABONE OL
Teknoloji Haberleri - 00:00 A A


BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.