-1° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

Yılın Sözleri Listesine, Kimsenin Beklemediği Şaşırtan Bir Söz Girdi |

ABONE OL
İnternet - 11/25/2020 02:58 A A


Oxford, her yıl en çok kullanılan kelimeyi belirleyerek “yılın sözü” olarak isimlendiriliyor. Lakin  2020 için t

Oxford, her yıl en çok kullanılan kelimeyi belirleyerek “yılın sözü” olarak isimlendiriliyor. Lakin  2020 için tek bir söz isimlendirmemeyi tercih etti, bunun yerine 2020’nin çok süratli bir halde gerçekleştiğini ve yıl boyunca lisan kullanımındaki birçok değişikliği göz önünde bulundurmanın tek bir söz seçmekten daha âlâ bir yaklaşım olduğunu belirtti.

Sonuçta ortaya yıl boyunca çok geniş bir formda kullanılan bir dizi söz listesi çıktı. Ocak 2020’de “bushfire” (yangın) ve “impeachment” (suçlama) sözlerinin tanınan olması bir sürpriz değil. Mart ayında doğal olarak “coronavirus” ve onunla ilgili sözler yükselmeye başladı. Akabinde “zoom” ve bu söz kullanılarak türetilen öbür tabirlerin yükselişi başladı.

Fakat, Oxford’un raporuna nazaran, garip bir formda, yıl boyunca kullanımı en fazla artan söz, yüzde 500 artışla “unmute” (Sesi kapatılmış bir aygıtın sesini açmak, oldu. Bu sözün kullanımının neden arttığını bilemiyoruz. Lakin listenin en şaşırtan sözünün bu olduğu kesin.Kaynak: Teknovadisi

Bu haber 100 kez okundu.

Android Uygulamamızı İndirmek İçin Tıklayın

ABONE OL
İnternet - 02:58 A A


BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.