Parçalı az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

Yunanistan’dan Kışkırtıcı Hamle: Karasularını Kısmen 12 Mile Çıkarmaya Hazırlanıyor

ABONE OL
Savunma Sanayi Haberleri - 01/11/2021 18:15 A A


Yunanistan, İtalya’nın karşısında kalan batı kıyılarında karasularını 12 mile çıkarmayı tartışıyor.

Yunanistan Hükûmet Sözcüsü, konuya ilişkin tasarının yarın (12 Ocak 2021) Parlamento Dış İlişkiler Komitesinde ele alınmaya başlanacağını duyurdu.

Yunanistan Hükûmet Sözcüsü Christos Tarantilis

15 Ocak ve son olarak 19 Ocak’ta tasarının görüşülüp oylanacağını belirten Hükûmet Sözcüsü Christos Tarantilis, karasularını genişletme kararının “tarihi” bir karar olacağını söyledi ve “1947’den bu yana ilk defa sınırlarımızı genişletmiş olacağız.” dedi.

Tarantilis, tasarının diğer kıyılarda da Yunanistan’ın karasularını 12 mile çıkarma hakkının saklı tutulmasını içerdiğini belirtti.

Yunanistan hükûmet sözcüsü, Fransa’dan 18 adet Rafale savaş uçağı alımının da masada olduğunu, 6 ay içinde teslimatın başlayabileceğini duyurdu.

Türkiye, Yunanistan’ın karasularını 12 mile çıkartması durumunda bunu savaş nedeni sayacağını daha önce açıklamıştı.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’a görüşme çağrısında bulundu.

Çavuşoğlu, “”Bugün 11 Ocak ve Türkiye olarak açık bir davette bulunmak istiyoruz. Bugün itibariyle ocak ayı içinde ilk toplantısı gerçekleştirilmek üzere Yunanistan’ı istikşafi görüşmelere başlamaya davet ediyoruz. Ev sahibi ülke biziz ve tarihini bu müzakereleri yürütecek arkadaşlarımız, heyetlerimiz Yunanistan’daki muhataplarıyla beraber belirleyecektir. Ama biz bugünden itibaren hazırız ve tüm meseleleri her zaman olduğu gibi, kendine güvenen bir ülke olarak görüşmeye hazırız.” dedi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ise henüz Türkiye’den resmi bir davet almadıklarını savundu ancak müzakerelere hazır olduklarını bildirdi.

Sözcü, bununla birlikte Türkiye ile görüşme konularını münhasır ekonomik bölge ve kıta sahanlığı ile sınırladı.Kaynak : Savunmasanayi.Org

Bu haber 61 kez okundu.

Android Uygulamamızı İndirmek İçin Tıklayın

ABONE OL
Savunma Sanayi Haberleri - 18:15 A A


BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.