10° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Yüzde 30 menzil artıyor! İşte Tesla 4680 pil tasarımı |

Güncel - 26 Kasım 2020 15:28 A A


Elektrikli araçların en büyük sorunlarından biri olan batarya performansı yeni dizaynlar ve teknolojiler ile güz

Elektrikli araçların en büyük sorunlarından biri olan batarya performansı yeni dizaynlar ve teknolojiler ile güzelleşmeye devam ediyor. Tesla 4680 pil tasarımı sayesinde elektrikli araba kullanıcıları daha fazla menzile sahip olacak.

Yüksek menzil sağlayan Tesla 4680 pil tasarımı tanıtıldı

18650 pil tasarımı kullanan Tesla, yeni bir tasarım ile birebir hacimdeki batarya sistemine daha fazla güç depolamayı başardı. 46 mm çap ve 80 mm yüksekliğe sahip olan model, başka pil dizaynlarına nazaran birçok avantaja sahip.

Yeni pil teknolojisi üzerine çalışmalar yürüten Tesla, şimdilik performans konusunu pil dizaynını değiştirerek çözdü. Batarya hücrelerinin nasıl dizileceğine dair bir görüntü yayınlayan şirket, öteki pil dizaynları ile yaptığı karşılaştırma sonuçlarını da paylaştı.

Yaklaşık 960 hücre ile 5 kat daha fazla güç depolamayı başaran Tesla, 300 Wh/kg güç yoğunluğu elde etti. 18650 piller ile oluşturulan bataryadan 6 kat daha güçlü olan 4680 bataryalar, kullanıcılara yüzde 30 daha fazla menzil sağlayacak.

Batarya hücrelerinde Nikel kullanıldığını belirten Elon Musk, ucuz ve kullanışlı olduğu için grafit yerine silikon teknolojisini tercih ettiklerini belirtti.

Tesla’nın geliştirdiği pil dizaynını başka şirketlere satıp satmayacağı şimdi aşikâr değil.Kaynak: Teknovadisi

Bu haber 57 kez okundu.

Android Uygulamamızı İndirmek İçin Tıklayın

Güncel - 15:28 A A


BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.