Yüzme havuzlarında bu önlemlere dikkat

Sağlık


Sıcaklıkların artmasıyla kullanımı artan havuzlarda gereken önlemlerin alınmasının önemine dikkat çeken uzmanlar, boğulmaların önüne geçilmesi için cankurtaran bulundurulması gerektiğini vurguluyor. Yüzme havuzlarının çevresinde mutlaka bariyer bulundurulmasının önemini belirten uzmanlar, ıslak zeminlerin de düşme ve yaralanmalara davetiye çıkardığı uyarısında bulundu.

Üsküdar Üniversitesi İş Güvenliği, İş Sağlığı ve Çevre Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Rüştü Uçan, yüzme havuzları ile ilgili sağlık ve güvenlij koşullarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Havaların ısınmasıyla birlikte havuz gibi ıslak alanlara ilginin arttığını belirten Dr. Öğretim Üyesi Rüştü Uçan, “Artan kullanıcı ve kullanım sıklığı ile ıslak alanlarda düzenli bakımlar ve güvenlik önlemleri dikkate alınmadığı zaman insan sağlığı için tehdit oluşmasına neden olmaktadır.” dedi.

Düzenli kontroller mutlaka yapılmalı

Özellikle ıslak alan kullanımında en çok tercih edilenlerin başında yüzme havuzlarının geldiğine dikkat çeken Dr. Öğretim Üyesi Rüştü Uçan, “Yüzme havuzları, düzenli kontrollerin, periyodik bakımlarının ve çevresinde güvenlik tedbirlerinin alınması gibi sorumlulukları da beraberinde getirmektedir. Yüzme havuzları genellikle her ay İl Sağlık Müdürlükleri tarafından uygunlukları denetlenmektedir. Yüzme havuzları ile ilgili asgari koşulların sağlanmasında birincil sorumluluk işletmecilerde olduğu gibi toplu yaşam alanlarına ait ortak yüzme havuzlarında ise site yönetimi sorumlu tutulmaktadır. 

Yüzme havuzlarında bu önlemlere dikkat!

Dr. Öğretim Üyesi Rüştü Uçan, yüzme havuzlarındaki asgari gereklilikleri şöyle sıraladı:

Boğulmaların önüne geçebilmek için havuz derinliği 1,50 metre yükseklikten fazla olması durumunda cankurtaran bulundurulması gerekmektedir. 

Çocuk havuzları yüksekliği 50 cm den fazla olmamalıdır. Eğer, uygun alan bulunmuyorsa derin havuzun bir köşesi çocuk havuzu olarak düzenlenmesiyle güvenli kullanım alanı yaratılabilir. 

Herhangi bir boğulma riskine karşı can güvenliğini sağlamak için can simidi gibi kurtarma ekipmanları bulundurulmalıdır. Kurtarma ekipmanlarının yanı sıra ilk yardım çantası olası yaralanmalara karşı tüm gerekli malzemelerle donatılmış halde hazırda tutulmalıdır. 

Yüzme havuzu kenarında acil durumlarda kullanılmak üzere telefon bulundurulmalıdır. 

İstanbul İtfaiyesi tarafından yayınlanan ‘Su ve Dalma Güvenliği Tavsiyesi’ ‘ne göre 5 yaş altındaki çocuklar en yüksek riski taşımaktadır. Bu nedenle refekatçisi olmadan yüzmelerine izin verilmemesi tavsiye edilmektedir. 

Islak havuz çevresinde de tedbirler alınmalı