Zhurong, Mars’ta 10 gigabaytlık birincil veri topladı

Teknoloji


Çin Ulusal Uzay İdaresi dün yaptığı açıklamada Zhurong adlı Mars gezgininin planlanan keşif misyonlarını tamamladığını açıkladı. İdarenin verdiği bilgiye göre, Zhurong 15 Ağustos itibarıyla Mars yüzeyinde 90 Mars günü (yaklaşık 92 Dünya günü) geçirdi.

Mavi bir kelebeğe benzeyen, 240 kg ağırlığında, altı tekerlekli ve güneş enerjili Zhurong, mayıs ayında Mars’a iniş yapmasından bu yana gezegenin yüzeyinde 889 metre yol katetti ve yaklaşık 10 gigabayt birincil veri topladı.

Çin’in ilk Mars keşif misyonlarının baş tasarımcısı Zhang Rongqiao, Zhurong’un gerçekleştirdiği misyona ilişkin yaptığı bilgilendirmede, “Gezgin, geçen 90 gün boyunca iniş platformunda 360 derecelik panoramik fotoğraf çekti ve bu da bizim Mars’ı net görmemize yardımcı oldu. Araç daha sonra, iniş platformunun Çin milli bayrağıyla görüntülerini yakaladı. Bu da Mars’a Çin halkından bir iz bıraktı” diye konuştu. Zhurong tarafından toplanan Mars’taki arazi, topografya, atmosfer ve spektrum gibi verilerin üzerinde işleme ve nitelik doğrulama çalışmaları tamamlandı.

Araç, Utopia Planitia’nın güney tarafında eski denizle eski kara arasındaki sınır bölgesine doğru yönelmeye devam edecek ve bazı ek görevler gerçekleştirecek. Çin’in ilk Mars keşif misyonu bünyesindeki zemin uygulama sisteminin baş tasarımcısı Liu Jianjun, “Bu güçlü verilerin, bilim insanlarının Utopia Planitia havzasında antik bir deniz olup olmadığını anlamalarına yardımcı olmasını dört gözle bekliyoruz” dedi.

Çin’in bir yörünge aracı, bir iniş aracı ve bir gezgininden oluşan Tianwen-1 adlı Mars keşif aracı, 23 Temmuz 2020’de fırlatılmıştı. En az 90 Mars günü ömre sahip gezgini taşıyan iniş aracı, 15 Mayıs’ta Utopia Planitia havzasının güney kısmına inmişti. Zhurong, 22 Mayıs’ta iniş platformundan çıkarak Mars’ın yüzeyindeki çalışmalarına başlamıştı.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı